Vergi aflarının mükellefler açısından vergi uyumuna etkisi: Kocaeli örneği
The effects of taxes after tax administration for fixtures: Kocaeli examination
- Tez No: 504721
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN ALTUNDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; 2017 yılında çıkartılan vergi aflarının mükelleflerin vergi uyum düzeyleri üzerindeki etkilerini Kocaeli Ticaret Odası‟na bağlı mükellefler üzerinde incelemektir. Mükelleflerin vergi affına yönelik tutum ve vergi uyum düzeylerinin belirlenmesi ile mükelleflerin tanımlayıcı özeliklerine göre vergi affına yönelik tutum ve vergi uyum düzeylerindeki farklılaşmaların incelenmesi de araştırmanın diğer amaçlarını oluşturmaktadır. Amaç doğrultusunda hazırlanan anket formu; 2017 yılı Haziran- Ekim ayları içerisinde Kocaeli Ticaret Odası‟na bağlı 534 mükellefe uygulanmıştır. Anketlerden ulaşılan veriler bilgisayarda SPSS 22.0 istatistik programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Mükelleflerin tanımlayıcı özelliklerinin belirlenmesinde, frekans ve yüzde analizlerinden, vergi affına yönelik tutum ve vergi uyum düzeylerinin belirlenmesinde ortalama ve standart sapma istatistiklerine başvurulmuştur. Vergi affına yönelik tutum ve vergi uyumu arasındaki ilişkiler korelasyon analizi ile, vergi uyumunun vergi affına yönelik tutumdan etkilenme düzeyinin incelenmesinde ise regresyon analizinden faydalanılmıştır. Mükelleflerin tanımlayıcı özelliklerine göre vergi affına yönelik tutum ve vergi uyum düzeylerinin farklılaşmasının incelenmesinde ise t-testi, tek yönlü Anova ve Scheffe testlerinden faydalanlmıştır. Araştırmada yapılan korelasyon analizi sonucunda vergi affına yönelik tutumu belirleyen boyutlar ile vergi uyumu arasında çift yönlü ve pozitif ilişkilerin olduğu saptanmıştır. Regresyon analizi sonucunda da, vergi affına yönelik tutumu belirleyen boyutlardan vergi aflarına yönelik suç ve ayrımcılık ile vergi affına yönelik diğer görüşler boyutlarının vergi uyumunu etkilemediği, vergi affının faydalarına yönelik tutumun vergi uyumu üzerinde pozitif etkisinin olduğu belirlenmiştir. Diğer bir ifade ile vergi affının faydalarına ilişkin tutum arttıkça mükelleflerin vergi uyum düzeyleri de artmaktadır. Mükelleflerin tanımlayıcı özelliklerine göre vergi affına yönelik tutum ve vergi uyum düzeylerinde farklılaşmalar saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to examine the effects of tax amnesty on taxpayers ' tax compliance levels in 2017 on taxpayers connected to the Kocaeli Chamber of Commerce. The purpose of the study is to determine the tax amnesty attitude and tax compliance levels of the taxpayers and to examine the differences in tax amnesty attitude and tax compliance levels according to the descriptive characteristics of the taxpayers. The questionnaire prepared in line with the purpose was applied to 534 taxpayers affiliated to Kocaeli Chamber of Commerce within the months of June - October 2017. The data obtained from the questionnaires were analysed using the SPSS 22.0 statistical program in computer environment. The average and standard deviation statistics were used to determine the descriptive characteristics of the taxpayers, the frequency and percent analyses, the attitude towards tax amnesty and the level of tax compliance. The relationship between the attitude towards tax amnesty and tax compliance was used in the analysis of the correlation analysis and the regression analysis in the analysis of the level of tax compliance affected by the attitude towards tax amnesty. The t-test, oneway ANOVA and Scheffe tests were applied to examine the different levels of tax amnesty and tax compliance according to the descriptive characteristics of the taxpayers. As a result of the correlation analysis, it was determined that there were two-way and positive relationships between the measurements that determine the attitude towards tax amnesty and the tax compliance. As a result of the regression analysis, it was determined that the measures that determine the attitude towards tax amnesty did not affect the tax compliance of the crime and discrimination against tax amnesty and other opinions regarding tax amnesty, and that the attitude towards the benefits of tax amnesty had a positive effect on the tax compliance. In other words, as the attitude towards the benefits of tax amnesty increases, tax adjustment levels of taxpayers are increasing. Differences in the attitude towards tax amnesty and tax compliance levels were determined according to the descriptive characteristics of the taxpayers.