Middle Bronze age Cyprus inter-site relationships: A social network analysis approach
Orta Tunç Çağı Kıbrıs'ında yerleşkeler arası ilişkiler: Bir sosyal ağ analizi yaklaşımı
  1. Tez No: 504732
  2. Yazar: EMRE DALKILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MARIE HENRIETTE GATES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Kıbrıs'ta, Orta Kıbrıs dönemi için genel bilimsel kanı, artan sosyal karmaşıklığın adanın Geç Kıbrıs dönemindeki dönüşümüne öncülük ettiği yönündedir. Yakın Doğu sosyal modelini temel alan bu sosyal tasarı, Kıbrıs'ın çağdaşı olan Yakın Doğu toplumlarını evrimsel olarak takip ettiğini ve ikisi arasında belli seviyede iletişim olduğunu varsayar. Ancak, önceki Erken Kıbrıs döneminde olduğu gibi, bu dönemde de merkez-uydu yapılanması şeklinde bir yerleşim oluşumu Kıbrıs'ta görülmemektedir ve bulunan bir avuç ithal malı Kıbrıs'ın daha çok tecrit edilmiş olduğunu göstermektedir. Bu tez, bu meseleye ve Orta Tunç Çağı Kıbrısı'ndaki (Erken Kıbrıs III – Orta Kıbrıs II, M.Ö. 2050 – 1750) sosyal süreçlere, yerleşkeler arası ilişkiler üzerinden farklı bir bakış açısı sağlayabilmesi adına Sosyal Ağ Analizi'ni bir araç olarak sunmaktadır. Yerleşkeler arası Sosyal Ağ Analizi'nin sonuçları, Orta Tunç Çağı Kıbrısı'nda sosyal süreçlerin durağan olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, bakır üretiminde artış olmasına ragmen, Yakın Doğu'da olamasını beklediğimiz gibi, bunun sosyal karmaşıklığın artmasına yol açmadığını savunabiliriz.
Özet (Çeviri)
For the Middle Cypriot period in Cyprus, general scholarly view holds the belief that there was an increasing social complexity leading to the transformation of the island during the Late Cypriot period. This evolutionary scheme, based on the Near Eastern social model, assumes that Cyprus follows the footsteps of contemporary Near Eastern societies, and there was a certain level of contact between the two. However, as in the previous Early Cypriot period, there is no settlement formation of centers and satellites, and Cyprus is rather insular with only a handful of imports found on the island during the Middle Cypriot period. We propose that Social Network Analysis can provide an alternative perspective to this issue and to the nature of the social process in the Middle Bronze Age Cyprus (from Early Cypriot III to Middle Cypriot II, ca. 2050 – 1750 B.C.) working through the inter-site relationships. The results from the Social Network Analysis of inter-site relationships demonstrates that the social process was stagnant throughout the Middle Bronze Age of Cyprus. Therefore, we can argue that although there was an increase in the copper production, this did not lead to an increase in the social complexity in a way that we would expect in the contemporary Near East.