Kuraklık stresinin bazı Urfa biberi genotip ve çeşitleri üzerine etkileri
The effect of drought stress on some landraces and varieties of Urfa pepper
  1. Tez No: 504981
  2. Yazar: İLYAS YABAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURGAY KABAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Son yıllarda kuraklık, biber üretiminde verim ve kaliteyi büyük oranda düşürmüş olup üreticiyi zor durumda bırakmıştır. Biber üretiminde kuraklık nedeniyle oluşacak olumsuzlukların etkisini azaltmanın en önemli yolu kuraklık stresine tolerant çeşitler tespit edip üreticilere sunmaktır. Ayrıca tespit edilecek tolerant genotipler ıslah çalışmalarında etkili olabilecektir. Bu nedenle tarımsal üretimin zengin olduğu ülkemiz ve Şanlıurfa bölgesinde kuraklığa tolerant gösteren biber genotiplerinin tespiti amaçlanmaktadır. Gölpınar, Hilvan, Osmanbey genotipleri ve İnan 3363 çeşidinin biber tohumları 1 litrelik bahçe toprağı dolu saksılara ekilerek üç tekerrürlü olarak tesadüf blokları faktöriyel deneme desenine göre deneme kurulmuştur. Kuraklığa tolerant ve duyarlı genotiplerin tespiti amacıyla; bitki yaş ve kuru ağırlıkları, yaprak sayısı, kök boğazı çapı, bitki boyu, yaprak membran zararlanma indeksi ve yaprak oransal su içeriği, klorofil a, klorofil b, klorofil a+b, malondialdehit (MDA), katalaz (CAT), süperoksit dismutaz (SOD), askorbat peroksidaz (APEX), K, Ca ve Mg parametrelerine bakılmış ve bu parametrelerin kuraklığa hassas ve tolerant seviyelerinin belirlenmesinde etkili olduğu görülmüştür. Çalışmamızda Gölpınar ve Hilvan genotipleri kuraklığa tolerant genotip olarak belirlenirken, İnan 3363 standart çeşidi ise kuraklığa hassas olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Drought has reduced yield and quality of pepper production in recent years and has put grower in difficult situation. The most important way to reduce the negative effects of drought in pepper production is to determine the drought resistant or tolerant varieties and to present them to the producers. The genotypes determined tolerant will be effective in breeding studies. Therefore, the present study aimed to determine the variety of pepper which is tolerant to drought in our Country and Şanlıurfa province where agricultural production is rich. The seeds of Gölpınar, Hilvan, Inan 3363 and Osmanbey pepper varieties were sown in a 1 litres-pots that contains garden soil and experiments were established by means of randomized complete block design with three replications. In the study that detect tolerant and sensitive genotypes to drought; plant fresh and dry weights, leaf numbers, stem-neck diameters, plant heights, leaf membrane damage indices, leaf proportional water contents, chlorophyll a, chlorophyll b, chlorophyll a+b, malondialdehyde (MDA), catalase (CAT), Superoxide dismutases (SOD), ascorbate peroxidase (APX), K, Ca and Mg were investigated and these parameters were found to be effective in determining sensitive and tolerant levels of drought. In our study, Gölpınar and Hilvan genotypes were determined as tolerant genotypes for drought whereas Inan 3363 standard variety was determined as sensitive for drought.