Örgütsel adalet ile cam tavan sendromu ilişkisi
The relationship between organizational justice and glass ceiling syndrome
  1. Tez No: 505121
  2. Yazar: ESRA ÖZDEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Cam tavan sendromu kadınların iş hayatlarında kendilerini daha çok hissettirmeleri neticesinde gün geçtikçe daha da önemli hale gelmektedir. Bununla birlikte araştırmanın diğer değişkeni olan algılanan örgütsel adalet kavramının da işletmeler açısından önemi üzere oldukça fazladır. Bu kapsamda araştırmanın amacı cam tavan sendromu ve algılanan örgütsel adalet arasındaki ilişkiyi açıklayarak teorik anlamda; aynı zamanda iş hayatındaki ilgililere de pratik anlamda fayda sağlamaktadır. İki değişken arasındaki ilişkiyi açıklamak üzere İstanbul ilinde faaliyet gösteren otellerin kadın çalışanlarından 523 anket toplanmıştır. Bu anketlerden 497 tanesinin ise araştırma kapsamında kullanılacağına karar verilmiştir. Toplanan anketler SPSS paket programı yardımı ile demografik değişkenler bazında frekans analizleri yapılmıştır. Daha sonra katılımcıların medeni durumları, içinde bulundukları yaş kuşakları ve eğitim durumları kapsamında örgütsel adalet ve cam tavan algılarına yönelik farklılık testleri yapılmıştır. Son olarak ise katılımcıların cam tavan algıları ile örgütsel adalet algıları arasındaki ilişkiyi açıklamak üzere korelasyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Glass ceiling syndrome is becoming more and more important as a result of women feeling more at work. However, the concept of perceived organizational justice, which is another variant of research, is also quite high in terms of businesses. In this context, the aim of the research is to explain the relationship between the glass ceiling celadon and perceived organizational justice at the same time the interests of business life are of practical benefit. 523 questionnaires were collected from female employees of the hotels operating in Istanbul to explain the relationship between the two variables. It was decided that 497 of these questionnaires could be used within the scope of the research. The collected questionnaires were analyzed with the help of SPSS package program on the basis of demographic variables. Subsequently, participants were tested for differences in marital status, age groups and educational backgrounds for organizational justice and glass ceiling perceptions. Finally, a correlation analysis was conducted to explain the participants' relationship between glass ceiling perceptions and organizational justice perceptions.