Enerjide dışa bağımlılık çerçevesinde Türkiye'de nükleer enerjinin analizi
Analysis of nuclear energy in Turkey in the framework of the external dependence on energy
- Tez No: 505142
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Enerji açığı, bir ülkenin sahip olduğu kaynaklar ile enerji tüketimini karşılayamaması olarak ifade edilmektedir ve ekonomik, siyasal ve sosyal problemlerin ortaya çıkmasında rol oynamaktadır. Türkiye'nin ekonomik büyüme ile birlikte enerji ihtiyacı da giderek artmaktadır. Türkiye'de fosil kaynaklara olan enerji talebi yüksek seviyelerdedir. Öz kaynaklarımızın fosil kaynaklara olan ihtiyacı karşılayacak boyutlarda olmaması nedeniyle söz konusu olan tüketim fazlası ithalat yoluyla karşılanmaktadır. Ülkemizin doğal gaz, petrol ve kömür gibi temel enerji kaynaklarında bağımlılığı ortalama % 90'lar seviyesindedir. Enerji ihtiyacının yerli kaynaklardan sağlanabilmesi ve ithalatın azaltılması hem ülke güvenliği hem de ulusal çıkarlar açısından stratejik bir önem taşımaktadır. Türkiye'nin enerjide dışa bağımlılığı konusunda ön plana çıkan ülke Rusya'dır. Söz konusu bu bağımlılık, Türkiye'nin siyasi hareket alanını daraltmakta ve ekonomik açıdan belirsizliklerin yaşanmasına, Türkiye'nin en önemli ekonomik sorunlarından biri olan cari açığın daha da derinleşmesine neden olmaktadır. Bu noktada, nükleer enerji santrallerinin kurulması enerji ithalatının azaltılmasında önemli bir rol oynayacaktır. Nükleer enerji santrallerinin kurulumunda Rusya'dan destek alınmasının enerjide dışa bağımlılığın çözümünde yeteri kadar başarı sağlayamayacağı ve bağımlılığın devam edeceği yönünde eleştiriler de mevcuttur. Ancak, nükleer enerji santralleri, başlangıç maliyeti ve kurulum aşamasında teknolojik bağımlılık yüksek olsa da uzun vadede ülkemize katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Energy gap is defined as that a country's resources fall short of its energy consumption and brings about economic, politic and social problems. Turkey's need for energy is increasing with the economic growth and demand for energy obtained from fossil resources is quite high. But due to the insufficiency of Turkey's own resources, most part of the consumption is met by import. External dependency level of our country in basic energy resources such as natural gas, petroleum, and coal is around 90 per cent. To meet demand for energy from local resources and to reduce import is strategically import from the point of view of both national security and national interests. In external dependency of Turkey in energy sector , Russia is the prominent country. This dependency tightens room for political manoeuvre of Turkey, gives rise to economic uncertainty, and deepens currency deficit, one of the most important economic problems of Turkey. In this framework, it can be said that building nucleer power plants will be play an important role in reducing energy import. There are some critics pointing out that to get support from Russia to build nucleer power plants will not bring enough success in resolving the problem of external dependency in energy and the dependency will continue. However, in spite of the higher initial cost and technological dependency in the stage of installation, nucleer power plants will contribute to our country.