Design and implementation of a universal operator console for mechatronic systems
Mekatronik sistemler için evrensel bir operatör konsolu tasarımı ve uygulaması
  1. Tez No: 50515
  2. Yazar: İLKER İSMAİL ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OĞUZ TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
IV ÖZET Mekatronik sistemler mekanik, hidrolik, pnömatik ve elektrikli parçalar içermekte ve mikroişlemci destekli kontrol ünitelerince idare edilmektedirler. Bu gibi sistemler, kontrol parametrelerini girmek veya değiştirmek veya sistem durum bilgilerim göstermek için bir operatör konsoluna ihtiyaç duymaktadırlar. Bu tez çalışmasının amacı, yukarıda belirtilen kontrol ünitelerinin çoğuyla kullanılabilecek şekilde kolayca uyarlanabilen genel amaçlı bir operatör konsolunun tasarımı ve gerçekleştirilmesi olmuştur. Herhangi bir mekatronik sistem için uyarlama yapılabilmesi için kullanımı kolay ve PC ortamında çalışabilecek bir destek programj_biktez çalışmasına dahil edilmiştir. Operatör konsolu, içerisinde boyutları ayarlanabilen bir sıvı kristal ekran, bir grup durum bildirici LED, manuel kontrol tuşlarına sahip bir matris klavye, kontrol ünitesiyle ve merkezi bir bilgisayarla iletişim kurabilecek seri kanallar bulunduran zeki bir yapıya sahiptir. Mekatronik sistemi ilgilendiren parametre değerleri, bitişik olarak bir hafıza bloğu içerisinde tutulmaktadır. Mekatronik sistemin daha farklı parametre değerleriyle çalışması gerektiğinde diğer bir parametre bloğu aktif duruma geçirilebilmektedir. Operatör konsolu üzerinde bu parametre değerlerini tutabilecek bir hafıza ünitesi bulunmaktadır. Konsol programı ayrıca, sistemdeki hataların bulunmasını kolaylaştırabilecek bazı yardımcı bilgiler içeren ekranlara da yer verebilmektedir. Destek programı ise konsol uyarlamalarında kullanılacak ekranları ve içeriklerini, klavye üzerinde bulunacak tuşların yerleri ve işlevlerim, sistem parametrelerini ve değişik dillerde bulunan özgün karakterleri tanımlamak için kullanılmaktadır. Destek programı, konsol program rutinleri tarafından kullanılabilecek yapıda bir veri dosyası üretmektedir. Bu veri dosyası, kullanımdan önce konsol program rutinleri ile birleştirilerek konsol programına katılmakta ve konsol donanımına yerleştirilmektedir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Mechatronic systems include mechanical, hydraulic, pneumatic and electrical components and are controlled by microprocessor based controllers. Such systems require an operator console to set and modify the control parameters and display the system status. The aim in this work has been to design a general purpose operator console which can easily be configured for use with most of such systems. An interactive and user friendly design tool has also been developed to run on PC to allow for configuring the console for a particular mechatronic system. The operator console is an intelligent unit to include an LCD display of configurable size, a set of status LEDs, a contact matrix keypad which includes manual control buttons, a serial port for communication with a master PC and another serial port for communication with the controller of the underlying mechatronic system. The parameter values concerning the mechatronic system are cumulatively stored in a block of memory called a batch. Multiple batches are used interchangeably if multifunctionality of the mechatronic system is desired. The operator console provides on board memory to hold operator set parameters for a particular batch and allows easy batch selection to download the parameter values. The operator console program can be supplied with operator defined diagnostic information to help the operator to locate faults. The interactive design tool allows console designer to specify the contents of the screens, number of keys and their functions, all system parameters, and character fonts to allow for use of the console program with as many languages as necessary. The design tool outputs the machine code which can be linked with operator console program support libraries to yield the actual operator console program that must be embedded into the operator console board.