Bal arısı çiftleşme optimizasyonu ile anten tasarımı
Honey bee mating optimization about to design antennas
  1. Tez No: 505679
  2. Yazar: NURDAN TİMÜRTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ GÜNEŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALİ BELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Science and Technology, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Haberleşme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, bilgisayar destekli anten tasarımları ve bu tasarımların sezgisel algoritmalar ile optimizasyonu ele alınmıştır. Çalışma kapsamında öncelikle MATLAB ortamında tasarlanmış olan anten yapılarının moment metodu ile saçılma ve ışıma karakteristiklerinin analizleri incelenmiş olup, ISM frekans bandında olan 2,4 GHz'te çalışabilen Helis, Bowtie Rounded, Bowtie Triangular antenler, anten tasarım optimizasyonu problemi için hem tasarım maliyetinin azlığı hem de farklı çeşitlerin bir kıyaslaması yapılma olanağı dolayısı ile seçilmiştir. Daha sonra son zamanlarda kullanılan yaygın sezgisel optimizasyon algoritmalarından olan Bal Arısı Çiftleşme Optimizasyonu (BAÇO) Algoritması, seçilen antenlerin çok boyutlu çok amaçlı optimizasyon tasarımı için uygulanmıştır. Elde edilen sonuçların 3B simülasyon programları tarafından da doğrulanması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This project of thesis includes metaheuristic optimization algorithms applied to optimize the designed antennas with computer programme. In this work of project, scattering and radiation characteristics of the antennas that are designed in MATLAB Antenna Toolbox are analyzed with Method of Moments firstly. Helix, Bowtie Rounded and Bowtie Triangular Antennas that work at 2.4 GHz at ISM frequency band are selected for optimization problem of designing antennas between their design cost is low and selection of antennas is executed about difference of their parameters. After that, one of the widely used metaheuristic optimization algorithms, Honey Bee Mating Algorithm (HBMO), is practiced for multivariable and multiobjective optimization of the selected and designed antennas. Also, the solutions are verified by 3D simulator programmes.