Bir yurt binasında enerji tüketiminin azaltılması ve ekonomik analizi
Reduction of energy consumption and economic analysis in the dormitory
  1. Tez No: 505722
  2. Yazar: REHA AYDAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERYEM HANDAN ÇUBUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, İstanbul'da bulunan 2700 m2'lik kapalı alana sahip 130 kişilik bir yurt binası incelenmiş olup, binanın aylık ısıtma, soğutma ve elektrik tüketimleri tespit edilmiştir. Çalışmamızda mimari öngörüler doğrultusunda binada çeşitli iyileştirmeler yapılarak ya da sistemler entegre edilerek, aylık enerji ve su tüketimi azaltılmaya çalışılmıştır. Binanın duvarlarına ve çatısına uygulanabilecek yalıtım malzemeleri olan taş yünü, cam yünü, XPS ve EPS kendi içerisinde karşılaştırılıp optimum yalıtım kalınlıkları hesaplanmıştır. Hesaplamalar sonucunda uygun bulunan kalınlıktaki yalıtım malzemesinin binaya uygulanması durumunda yılda ne kadar tasarruf sağlanacağı ve maliyetler göz önüne alınarak uygulamanın, kendini ne kadar sürede geri ödeyeceği bulunmuştur. Binada şebekeden kullanılan suyun azaltılması için gri suyun yeniden kullanımı prensibinden yola çıkılarak, membran bioreaktör sistemi ile yağmur suyu toplama sistemi tasarlanmıştır. Sistemlerin devreye alınmasından sonraki tüketim değerleri göz önüne alınarak ekonomik analiz yapılmıştır. Güneş enerjisinden elektrik enerjisi üretebilmek için yurt binasının çatısına güneş panelleri yerleştirilmesi durumuna göre mevcut elektrik tüketim değerleri ile sistemin devreye alındıktan sonraki elektrik tüketim değerleri karşılaştırılarak maliyet analizi yapılmıştır. Sistemlerin hepsi binaya uygulandıktan sonra yıllık 73.316 TL tasarruf elde edildiği hesaplanmıştır. Kurulum, bakım ve diğer masraflar göz önüne alındığında sistemlerin kendini geri ödeme süresinin 8,6 yıl olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a dormitory building with a capacity of 130 people, which has an area of 2700 m2 in Istanbul, was examined and monthly heating, cooling and electricity consumption of the building were determined. We have tried to reduce monthly energy and water consumption by integrating various improvements or systems in the building in accordance with architectural forecasts. Optimum insulation thicknesses were calculated by comparing the stone wool, glass wool, XPS and EPS which are insulation materials that can be applied to the walls and roof of the building. As a result of the calculations, how much savings will be achieved in the case of application of insulation material at the appropriate thickness to the building and how long the application will pay for itself considering the costs. In order to reduce the amount of water used in the building, the membrane bioreactor system and the rainwater collection system are designed based on the principle of reuse of gray water. Economic analysis has been carried out considering the consumption values after the systems are switched on. In order to generate electricity from solar energy, cost analysis was carried out by comparing the current electricity consumption values according to the situation of solar panels placed on the roof of the dormitory building and the electricity consumption values after the commissioning of the system. It is estimated that the annual savings of 73.316 TL is obtained after all the systems are applied to the building. Given the installation, maintenance and other costs, the system's self-payback period is estimated to be 8,6 years.