Üç ray kayma deneyi ile rijit köpüklerin kayma parametrelerinin belirlenmesi
Determination of shear parameters of rigid foams with three rail shear test
  1. Tez No: 505852
  2. Yazar: TUĞÇE SARGIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İZZET UFUK ÇAĞDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Sandviç yapıların yapısal davranışlarını daha iyi anlayabilmek ve performanslarını arttırmak için, kullanılan çekirdek malzemelerinin kayma modülü ve kayma dayanımı değerlerinin doğru bir şekilde belirlenmesi gerekir. Bu nedenle bu çalışmada, hafif bir polistren köpük (PK) çekirdek malzemesinin ilgili malzeme düzlemlerindeki kayma modülleri ve kayma dayanımı değerleri, üç ray kayma deneyi (ÜRKD) yapılarak elde edilmiştir. Öncelikle rijit bir ÜRKD düzeneği imal edilmiştir. Kuvvetli düzlem için üç ve zayıf düzlem için üç olmak üzere toplam altı adet deney yapılmıştır. Elde edilen deney neticeleri kullanılarak sayısal ve analitik modeller vasıtasıyla PK çekirdek malzemesinin kayma modülü değerleri yaklaşık olarak hesaplanmıştır. Sayısal model, ANSYS programı kullanılarak oluşturulmuş ve analitik model için kayma deformasyonunun dahil edildiği klasik kiriş teorisi kullanılmıştır. Bu çalışmada elde edilen sonuçlar, ÜRKD'nin kayma modüllerini belirlemede kullanılabileceği ama kayma dayanımının belirlenmesinde ihmal edilemeyecek oranda hatalı sonuçlar verdiğinden bu maksatla kullanımının uygun olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In order to better understand the structural behavior of sandwich structures and to increase their performance, the shear modulus and shear strength values of the core materials used have to be determined accurately. Therefore in this study, the shear modulus and shear strength values of a lightweight polystyrene foam (PF) core material in the relevant material planes are obtained by performing three rail shear test (TRST). First, a rigid TRST apparatus had been manufactured. A total of 6 experiments had been performed; 3 for the strong plane and 3 for the weak plane. Using the experimental results obtained, the shear module of the PF core material are approximately calculated using the numerical and analytical models. ANSYS program is used for the numerical model and the classical beam theory is used for the analytical model, where shear deformation is also considered. The results obtained in this study show that TRST may be used to obtain the shear module but it should not be used to obtain the shear strength as the shear strength values obtained using this test are grossly in error.