Effect of test methods on the performance of fiber reinforced concrete with different dosages and matrices
Test metotlarının farklı dozaj ve matrise sahip lif takviyeli beton performansına etkisi
- Tez No: 505858
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÖZGÜR YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Liflerin betona eklenmesi fikri özellikle son birkaç on yılda , betonda lif kullanımının betonun çekme mukavemeti, enerji yutma kapasitesi ve sünekliği gibi mekanik özelliklerine önemli katkısı düşünülerek geliştirildi. Yoğun araştırmalar sonucunda Lif Takviyeli Beton (LTB), yüksek performans sağlayan, ancak etkili bir tasarım ve uygulamaya ihtiyaç duyan, yüksek teknoloji ürünü bir malzeme haline geldi. Ancak, LTB'un performans analizleri için evrensel olarak kabul gören bir yaklaşımın ve standart test yönteminin olmaması, fiberin türü, lif hacmi ve betonun matris karakteri arasında etkili bir birleşim sağlamanın önündeki ana engellerden biridir. Bu çalışmada, iki farklı beton türü (yüksek performanslı ve geçirimli beton) için fiber dozajları 3, 6 ve 9 kg/m3 olan polipropilen fiber takviyeli betonun merkezi yüklemeli yuvarlak ve kare plaka testleri ile enerji absorpsiyon kapasitelerinin performansı araştırılmaktadır. Bu kapsamda, her beton tipi için üç numune hazırlanmış ve her bir numune yük-yer değiştirme grafiği elde etmek için deplasman kontrol modunda test edilmiştir. Daha sonra enerji absorpsiyon kapasitesi, 25 mm'ye kadar olan yer değiştirmeler için hesaplanmıştır. Ayrıca İki test yöntemi enerji absorpsiyon kapasiteleri, çatlak uzunlukları ve test sonuçlarının değişkenlikleri dikkate alınarak karşılaştırılmıştır. Daha sonra bu iki test yöntemi arasındaki enerji ilişkisi formülize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Through the last few decades, the idea of adding fibers in to concrete has been quite improved, considering the significant contribution of fibers to the mechanical properties of concrete such as tensile strength, energy absorption capacity and ductility. As a result of many intensive research Fiber Reinforced Concrete (FRC) has become a high-tech material that ensures great performance yet needs efficient design and application. However, the lack of a universally accepted approach and standardized test method for the performance analyses of FRC is one of the main obstacles in the process of providing the optimum combination between the fiber type, fiber volume and the matrix character of the concrete. This study investigates the performance of polypropylene fiber reinforced concrete with fiber dosages of 3, 6 and 9 kg/m3 for two different types of concrete, high performance and pervious concrete, by determining the energy absorption capacities through centrally loaded round and square panel tests. For this scope, three specimens for each concrete type and shape were prepared and tested under displacement control mode to obtain the load deflection curve for each specimen. The energy absorption capacities were then calculated for a displacement up to 25 mm. The two test methods also were compared considering the energy absorption capacities, cracking lengths and variability of test results. Then energy relationship between these two test methods was formulated.