PEG /Ganoderma lucidum kompozitlerinin antibakteriyel ve sitotoksik aktivitelerinin belirlenmesi
Determinaton of cytotoxic and antibacterial activities PEG /Ganoderma lucidum lucidum composites
- Tez No: 505903
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, farklı konsantrasyonlarda (%1, %2.5, %5) dolgu materyali olarak Ganoderma lucidum, kalıp olarak da farklı molekül ağırlıklarında (MA: 1400, 2250, 8400 g/mol) poli(etilen glikol) (PEG) kullanılarak elde edilen kompozitlerin sentezi, karakterizasyonunu ve bazı biyolojik özellikleri araştırılmıştır. PEG/ GANODERMA kompozitleri, 25 mikrometre ölçeğinde elenmiş Ganoderma lucidum içeren, çözelti ortamında etkinleştirme metodu ile hazırlanmıştır. Kompozitlerin karakterizasyonu XRD, FTIR-ATR ve SEM ve ile yapılmıştır. Ayrıca bu çalışmada kompozitlerin sitotoksik aktiviteleri, hemouyumlulukları ve antibakteriyel aktivite özellikleri incelenmiştir. Farklı derişimlerde Ganoderma lucidum içeren PEG /GANODERMA kompozitlerinin XRD, FTIR-ATR ve SEM, sonuçlarına bakıldığında Ganoderma lucidum'un PEG polimer zincirleri ile etkileşerek hazırlanan kompozitler içerisinde homojen bir şekilde dağıldığı görülmüştür. Bu çalışmada, PEG /GANODERMA kompozitlerinin hemouyumluluklarının oldukça yüksek olduğu bulunmuştur. Ayrıca hazırlanan kompozitlerin insan lenfositlerine karşı sitotoksik etki göstermediği ve E. coli ATTC-8739 ve S. aureus ATCC-653'e karşı antibakteriyel etkilerinin olduğu belirlenmiştir. Bu sonuçlar, hazırlanan PEG /GANODERMA kompozitlerinin pek çok biyomedikal uygulamada biyomateryal olarak kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the synthesis and characterisation and some biological properties of biocomposites of different molecular weight of poly(ethylene glycol) (PEG) (MW: 1400, 2250, 8400 g/mol) as a matrix with Ganoderma lucidum, as a filling material at different loading (%1, %2.5, %5 wt) have been investigated. The composites have been prepared by solution intercalation method using ground and sieved Ganoderma lucidum at 25 micron scale. The characterization of composites was made by X-ray diffraction (XRD), Fourier transform infrared attenuated total reflectance (FTIR-ATR) and scanning electron microscopy (SEM) also in this study the cytotoxic, hemocompatibility and antibacterial properties of composites were investigated. When XRD and FTIR-ATR results discussed, all of the composites using the different loading amount of Ganoderma lucidum (%1, %2.5 and %5 wt) were shown a homogenous distribution in the matrix (PEG) via interact with PEG polymer chains. The SEM photos have confirmed these results. In this study, PEG /GANODERMA composites were determined that hemocompatibility of composites were high. Furthermore, it was determined that the composites did not show cytotoxic effect against human lymphocytes and composites were shown antibacterial effect against E. coli ATTC-8739 ve S. aureus ATCC-6538. These results showed that the prepared PEG/ GANODERMA composites can be used as biomaterials in many biomedical applications.