Radio remote control system operating in respect to operator position
Kullanıcı pozisyonuna bağlı çalışan uzaktan kumanda sistemi
- Tez No: 505935
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ ŞENOL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 2018
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 69
Özet
Radyo kontrolü, bir sistemi uzaktan kontrol etmek için radyo sinyallerinin kullanılmasıdır. Vinç sistemleri endüstri üretimine, verimliliğine ve özellikle çalışma alanı güvenliğine önemli bir katkı sağlamaktadır. Vinçler genellikle kablolu ya da kablosuz kontrol sistemleri ile kontrol edilmektedir. Radyo sinyalli kontrol sistemleri genellikle sistem güvenliği ve iş verimliliği için tercih edilmektedir. Vinçler genellikle çok ağır malzemelerin taşınması için kullanılırlar. Karmaşık çalışma alanlarında parçaların taşınması esnasında istemsiz kazalar ve yaralanmalar olabilmektedir. Günümüzde bulunan kontrol sistemlerinde bulunan kontrol birimleri her zaman aynı yönde aynı motoru hareket ettirecek şekilde tasarlanmaktadır. Vinç kontrolü esnasında vinç operatörleri taşınan parça ile beraber hareket ederler ve en iyi pozisyon almak üzere konumlarını değiştirirler. Operatörler pozisyonlarını değiştirdikleri zaman, vinç araba ve köprüsünün doğru hareketini sağlamak üzere komutların pozisyonlarının farkında olmaları gerekir. Bu tez, gezer köprülü vinç sistemlerinde vinç arabasını ve köprü hareketlerini operatörün ayakta durma pozisyonuna bağlı olarak, kumanda kolunun hareket yönüne uygun olacak şekilde çalışmasını sağlamak üzere bir araştırma yapmıştır. Bu amaç için hem prototip vinç ve hem de uzaktan kumanda sistemi tasarlanmıştır. Bu tasarımda 3-eksenli dijital kumpas referans noktasına bağlı olarak operatörün pozisyon tespiti için kullanılmıştır. Elde edilen pozisyon bilgisi ile vinç kontrol birimi kumanda sinyalleri motorların operatör pozisyonuna bağlı olarak hareket edecek şekilde düzenlenmiştir. Test sonuçları, tasarlanan sistemin bazı küçük kritik pozisyonlar haricinde, vinç çevresinde 0 ° 'den 360 °' ye kadar doğru ve başarılı bir şekilde çalıştığını göstermiştir. Bu nedenle, tasarlanan sistem kullanıcı dostu olup çalışma alanını güvenli kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Radio remote control is the use of radio signals to remotely control a system. The effective use of crane manipulation is an important contributor to industrial productivity, production efficiency, and especially workplace safety. Cranes are usually controlled either by cabled control unit or radio remote control units. Radio remote control devices are generally preferred for system safety and application efficiency. Generally, cranes are used to move very heavy materials. Because of these movements of parts within complicated working places, there is possibility to have unintentional accidents and injuries. With currently available hand-held control devices, the commands obtained from actuators are fixed and they always activate the same motors at the same directions. During the crane control, crane operators move together with the payload and therefore they do change their positions in respect to get the best convenient position. When the operators change their position, they must be aware of changing commands to get correct movement of crane trolley and bridge. This thesis has investigated the overhead crane control systems to provide crane trolley and bridge movements in a way that the operator moves the joystick in respect to his/her standing position. For this purpose, a prototype crane and the radio remote control system have been designed. In this design, a 3-axis digital compass was used to determine the position of the crane operator in respect to a reference position. With this position information, the crane control joystick signals were arranged to provide motor turnings in respect to position of the operator. The test results have shown that the designed system operate correctly and successfully from 0° to 360° around the crane, except some small critical positions. Therefore, the designed system is user friendly and provides safe crane working place.