Cumhuriyet Dönemi'nden günümüze elektrik enerjisi politikaları
Electrical energy policy from establish of Repuclic of Turkey to now
- Tez No: 506030
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KUBİLAY EKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Dünya globelleşti. Her şey buna göre hesaplanıyor. Hatta dijital dünyadan bahsedenler var. Ekonomiler ve siyasal denklemlerde buna göre şekilleniyor. Ünlü İngiliz fizikçi Stephan Hawkin dünyanın geleceğini enerjisinin şekillendireceğini söylüyor. Haksızda değil. Biz bu çalışmada ülkemizin baştan sonra doğru cumhuriyet tarihimizdeki elektrik enerjisi gelişim tarihini incelemeğe çalıştık. İlginç verilere ulaştık. Ülkemizin ekonomisinin buna bağlı olduğunu gördük. Medeniyet yarışından kopmamasının da çok önemli olduğunu gördük. Hatalarımıza rağmen muaşir medeniyetler seviyesine doğru ilerlediğimize şahit olduk. Daha çok yolumuz var. Politikalarımız AB ile paralel yürüyor. İyi neticeler alıyoruz. Gerekçenin gerekse Hindistan'ın enerji dünyasında güçlü aktörler olarak girmesi de çok önemlidir. Ülkemizin elektrik enerjisi politikaları da güçlü aktörler olarak girmesi de çok önemlidir. Ülkemizin elektrik enerjisi politikaları da güncellenmelidir. Zaman kaybı ve verimsizliğe tahammülümüz yoktur. ANAHTAR KELİMELER: Enerji, ekonomi, strateji, politika.
Özet (Çeviri)
The world has become globalized. Everything is calculated according to this. There are even people talking about digital world. The economies and political balances are also shaped accordingly. The prominent British Physicist Stephen Hawking says that the future of the world is shaped by the energy. He is not wrong. In this study we have tried to examine the history of the electricity development in the history of our Republic from the beginning to the end. We have received interesting data. We have seen that the economy of our country depends on this We have seen that it is very important to continue the civilization competition. We have witnessed that we are progressing towards the level of contemporary civilizations despite our mistakes. There is much progress to be made. Our policies proceeds paralel with the European Union. We have achieved good results. It is also very important that both China and India should enter in the energy world as powerful actors. The electric energy policies of our country should be updated. We cannot tolerate any time loss and inefficiency. KEYWORDS: Energy, economy, strategy, policy