Türkiye'de geleneksel tedavide tansiyon düşürücü olarak kullanılan bitkiler
Plants used in traditional as hypertension lowering treatment in Turkey
  1. Tez No: 506125
  2. Yazar: GÖKÇE YURTTAŞ GELMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY MELİKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fitoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Hipertansiyon, çeşitli komplikasyonlara bağlı olarak ortaya çıkan ve kan basıncının 140/90 mm Hg 'nın üzerinde olduğu durumdur. Hipertansiyon görülme sıklığı yaş, cinsiyet, ırk ve yaşam tarzına göre değişebilir. Son yıllardaki hipertansiyon vakalarında görülen artıştan dolayı tedavide alternatif çözümler aranmaya başlamıştır. Bitkilerle tedavi de bunlardan biridir. Bu tez çalışmamızda, Türkiye'de halk arasında geleneksel olarak hipertansiyon tedavisinde kullanılan bitkilerin araştırılması ve bu bitkilerin modern tedavide tercih edilmesini sağlamak amaçlanmıştır. Çalışmamız sırasında uluslararası bilim indekslerinden literatürler incelenmiştir. Tez, makale, dergi ve basılı kitaplarda araştırma yapılarak hipertansiyonda kullanılan bitkiler saptanmıştır. Hipertansiyonda ülkemizde geleneksel kullanımı olan 39 bitki tespit edilmiştir. Bu bitkilerin latince isimleri, kimyasal içerikleri, hipertansiyon dışındaki kullanım alanları, hipertansiyonla ilgili yapılmış bilimsel çalışmalar, ülkemizde eczanelerde satılan preparatlarının olup olmadığı araştırılmıştır. Türkiye'de geleneksel olarak hipertansiyon tedavisinde kullanılan bitkilerden çoğunun kimyasal içeriğinin fenolik bileşiklerden (Tanen, Flavonoitler, Fenolik asitler vb. ) oluştuğu görülmüştür. Ülkemizde eczanede satılan ilaçlardan, bu bitkilerin de terkibine girdiği ilaçların %18'i Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Hypertension is a condition in which the blood pressure is higher than 140 over 90 mmHg. Caused by multiplecomplications, hypertension incidence may vary by age, sex, race and lifestyle. As a consequence of increasing prevalence in the last years, the need has arisen for new methods of alternative treatment. Medical herbalism is one of these methods. This thesis aims to conduct a research into the plants which are part of the conventional, non-medical treatments and to bring them into consideration in terms of today's modern treatment methods. A literature review of international science indexes has been conducted as part of the research. Relevant theses, articles, periodicals and printed books have been examined in order to identify plants used by people to cure hypertension. 39 plants were specified as ingredients of conventional folk remedies against hypertension in Turkey. These plants' names in Latin, their chemical compositions and other areas of use than hypertension have been researched. In addition, it was investigated as to whether scientific studies on hypertension focusing on these exist or not, or if their preparates are available for purchase in drugstores / pharmacies. It was confirmed that the majority of those plants in Turkey are chemically composed of phenolic compounds such as tannin, flavonoids and phenolic acids. From among the medications available in drugstores / pharmacies, 18% of which are compounded of these plants have been approved by the Ministry of Health.