Türk makam müziğinde ses eğitimine yönelik öğretim metodu modeli önerisi
Model suggestion for teaching method in Turkish makam music
- Tez No: 506201
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA SEVİNÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmada, Türk Makam Müziği Ses Eğitimi alanında uzman Akademisyenlerin görüşleri doğrultusunda, Batı müziği kuram ve metodları yardımı ile makamsal egzersiz, etüd ve süsleme elemanlarının sıklıkla kullanıldığı eserlerin seçilip doğru seslendirilmesi yoluyla Makam Müziği Ses Eğitimi programı için bir metod model önerisi oluşturmak amaçlanmıştır. Bu çerçevede yapılan ses eğitiminin Türk Makam Müziği“uslûp ve tavır”a etkisinin ortaya çıkarılması amaçlanmaktadır. Durum tespitine yönelik tarama modelinde hazırlanan bu çalışmada; 2016-2017 Eğitim Öğretim yılı Bahar döneminde Selçuk Üniversitesi Dilek Sabancı Devlet Konservatuvarı Geleneksel Türk Müziği Bölümü Türk Sanat Müziği Anasanat Dalı I. Sınıf öğrencisi 18 kişinin katılımıyla oluşturulan araştırmada Kontrol ve Deney grupları 9'ar öğrenciden meydana gelmiştir. Öğrenciler üzerinde uygulanacak olan bu çalışma araştırmacı, Sevinç ve Turgay aracılığı ile oluşturulmuştur. Araştırmacı tarafından deney grubuna yazılan bütün ses eğitimi egzersizleri, etüdleri ve eserleri uygulanmış, kontrol grubuna ise sadece sesin açılması için kısaca ön hazırlık yaptırılmış ve eser öğretimi gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma 14 hafta boyunca kontrol ve deney grubuna aynı anda uygulanmıştır. Çalışmanın başında ve sonunda objektif ses analizi yöntemleri kullanılarak ses kayıtları yapılmış, aynı zamanda öğretilen eserlerin video kayıtları da çalışma başında ve sonunda alınmıştır. Akustik özellikleri CSL (Computerized Speech Laboratory) 4500 bilgisayar ortamında Kay Elemetrics MDVP (Multi Dimensional Voice Program), Main Program ve Shure Sm 48 model mikrofon, aerodinamik özellikleri kronometre ile yapılmış, verilerin analizinde istatistikî yöntemlerden Kolmogorov-Smirnov testi uygulanıp normal olmayan değişkenlere nanparametrik testlerden wilcoxon testi ve Mann-Whitney U testi, normal olan değişkenlere ise parametrik testlerden bağımsız iki örneklem t-testi ve bağımlı iki örneklem t testi kullanılmıştır. Nitel veriler Uzman Akademisyen görüşlerinden, nicel veriler ise, görsel, akustik ve aerodinamik değerlendirmelerden elde edilmiştir. Araştırma bulgularına göre sayısal veri analizleri, değerlendirme formu ve öğretim elemanları görüşme formlarına göre sonuçlanan bu çalışmada Türk Makam Müziğine yönelik geliştirilen bu metod model önerisinin öğrencilerin ses eğitimi ile Üslup ve Tavır derslerine olumlu katkı sağladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to propose a method model for the Makam Music Voice Training program by selecting and correcting works frequently used by Makam exercise, etude and ornament elements with the help of Western music theories and methods in the direction of expert academicians in the field of Turkish Makam Music Voice Training. It is aimed to reveal the effect of Turkish Maqam Music style and temperament in this frame. In this study, prepared in a screening model for situational determination, 2016-2017 Academic year Spring semester Selçuk University Dilek Sabancı State Conservatory Traditional Turkish Music Department Turkish Art Music Main Branch Dance Control and Experiment groups were formed by students in the research that was formed with the participation of 18 students. This study, which will be applied on the students, was formed by the researcher, Sevinç and Turgay. All the voice training exercises, etudes and works written by the researcher for the experimental group were applied. For the control group, preliminary preparations were made for the voice only and the teaching of the work was done. This study was applied to control and experimental group at the same time for 14 weeks. The video recordings of the works taught in the study were taken and at the same time the voice recordings of the students who participated in the study at the beginning and end of the study were taken using objective sound analysis methods and the acoustic properties of Kay Elemetrics MDVP (Multi-Dimensional Voice Program) Shure Sm 48 model microphone, aerodynamic features were made with a stop watch. Mann-Whitney U, Kruskal Wallis and Pearson Correlation Tests were used for statistical analysis. Qualitative data are obtained from expert academicians' opinions and quantitative data are obtained from visual, acoustic and aerodynamic evaluations. According to the findings of the research, this method which is developed for numerical data analysis, evaluation form and, lecturers interview forms, has been developed for the Turkish Makam Music and this model proposal contributes positively to students' voice education and style and attitude lessons.