Milletlerarası mal satım sözleşmesine göre satıcının sözleşmeye aykırı davranması halinde alıcının başvurabileceği hukuki imkânlar
Legal options of the buyer in case of the seller's act of noncompliant according to contract of the sale of goods
- Tez No: 506311
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN HATEMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Hukuku ve Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Çalışmamızda alıcının Milletlerarası Mal Satımına İlişkin Sözleşmeler Hakkında Birleşmiş Milletler Antlaşması CISG (Contracts for the International Sale of Goods) kapsamındaki menkul mal satım sözleşmelerine ilişkin alıcının hakları konusu incelenmiştir. Birinci bölümde“Viyana Sözleşmesi'ne Genel Bir Bakış”başlığı altında Antlaşma'nın uygulama alanına ilişkin genel bilgiler verilmiş olup, satıcının yükümlülüklerine kısaca yer verilmiştir. İlk bölümün sonunda sözleşmenin ihlali de dahil olmak üzere açıklamalar yapılmıştır. İkinci bölümde“Alıcının Hakları ve Yüklentileri”kapsamında sözleşmenin satıcı tarafından ihlali hallerinde alıcının sahip olduğu haklar ve bu haklardan yararlanması için gerçekleştirmesi gereken yüklentiler ile semenin tenzili ve tazminatın hesaplanmasına ilişkin bilgiler verilmiştir. Son bölümde ise“Alıcının Sözleşmeden Dönme Hakkı ve Şartları”başlığı altında incelenerek, satıcının sözleşmeyi ihlal etmesi halinde, alıcının sözleşmeden dönmesi ve sözleşmeden dönme durumundaki hukuki sonuçlara yer verilmiştir. Viyana Sözleşmesi alıcının hakları bakımından; Antlaşma'nın farklı hukuk sistemlerinin sentezi olması temelinde incelenerek, milli hukukumuz ve diğer hukuk sistemleri bakımından yorumlanmış ve doktrindeki farklı görüşlerle birlikte açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the rights of the consignee regarding the contracts of the sale of goods under United Nations Treaty named Contracts For The International Sale Of Goods (CISG) is studied. In the first chapter, general information regarding the scope of CISG is given under the heading“Overview of the Vienna Convention”and the obligations of the seller are mentioned briefly. At the and of the first chapter, explanations are made, including the violation of the contract. In the second chapter, in the scope of“Rights and Obligationsof the Consingee”, about the rights that the consignee has in case of breach of the contract by the seller and the obligations of consignee that shall be fulfilled in order to benefit from these rights and the calculation of compensation and deduction of the price. In the last chapter, Under the heading of“Consignee's Terms and Conditions of Return From The Contract”the legal consequences of the consignee's return from the contract or consignee's breach of the contract are studied. In the scope of consignee's rights, the Vienna Convention is analyzed under the basis of the synthesis of comparative law, it is interpreted in the terms of national law and other legal systems and it is explained with the different approaches in doctrine.