Kaman (Kırşehir) güneyinde bulunan yeraltı sularının arsenik kirliliği açısından incelenmesi
Investigation of groundwater in the south of Kaman (Kirsehir) in terms of arsenic pollution
  1. Tez No: 506364
  2. Yazar: FEYZA GİRİŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY EKEMEN KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Çalışma alanındaki içme ve/veya kullanma amacıyla kullanılan 9 adet kuyu, 13 adet kaynak ve 1 yüzey suyunun büyük bir kısmındaki Florür (F), Nitrat (NO3), Amonyum (NH4), Arsenik (As), Uranyum (U), Antimon (Sb) konsantrasyonları (biri veya birkaçı açısından) Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik ve Dünya Sağlık Örgütü İçme Suyu Standartlarındaki sınır değerleri aşmaktadırlar. 15 ayrı suda gözlenen ve bazı sularda içme suyu standartlarını onlarca kat aşan As kirliliği bölge için en büyük problem kaynağı olduğu düşünülmektedir. Sular etkisiyle kayaç ve maden yataklarından doğal yıkanma, madencilik faaliyetleri sırasında yapılan tahribatlar, tarımsal faaliyetler sırasında kullanılan böcek ve ot ilaçları (pestisitler) vb. doğal ve antropojenik kirlilik kaynaklarının bölgedeki yeraltı ve yüzeysularının kirlenmesinde etkili olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Concentrations (in terms of one or more) of Floride (F), Nitrate (NO3), Ammonium (NH4), Arsenic (As), Uranium (U), Antimony (Sb) in a large part of 9 wells, 13 sources and 1 surface water used for drinking and / or use in the study area. Regulation on Waters for Consumption and World Health Organization They exceed the limit values of Drinking Water Standards. As pollution observed in 15 different waters and exceeding drinking water standards in several waters several tens times is considered to be the biggest problem source for the region. Damage caused by natural washing of rocks and mineral deposits, mining activities, insect and herbicides (pesticides) used during agricultural activities, etc. natural and anthropogenic pollution sources are thought to be effective in contamination of the underground and surface areas of the region.