Edebiyat psikolojisi bağlamında Hikmet Erhan Bener'in Kedi ve Ölüm ile Acemiler adlı romanlarındaki savunma mekanizmalarının incelenmesi
An analysis of the defence mechanisms about Hikmet Erhan Bener's novels called Kedi ve Ölüm and Acemiler in the context of literary psychology
- Tez No: 506588
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHDİ GENCELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Hikmet Erhan Bener, Türk edebiyatı ve tefekkür tarihinde önemli şahsiyetlerden biridir. Bener'in ilk dönem romanlarında bireyin iç dünyası, açmazları, daha çok kendisi ve ilişkileri ön plandadır. Onun romanlarında insan psikolojisi hep öndedir. Bireyin açmazları, hayat mücadelesi altında ezilişi, toplumsal duyarlılıkla yazdığı romanlarında bile olay zincirini yöneten en önemli unsurlardır. Onun romanları insana kendisini anlatıyor, daha çok kabul etmek istemediği kendisini. İnsanoğlunun kabul etmekte zorlandığı kötücül yanlarına büyülü bir ayna tutuyor bu romanlar. Erhan Bener bireyin iç dünyasındaki karmaşıklıkları birey-toplum ilişkisi bağlamında, gerçekçi ve doğal bir üslupla gözler önüne seriyor. Bener'in hemen hemen bütün romanlarında bir savunma var, daha çok psikolojik bir savunma bu. Söz konusu romanlarda zorlukların iç içe geçtiği bir hayat kaosu var ve bireyin bu kaosla mücadelesi işleniyor. Sonucunun başarılı olup olmadığı tartışılabilir bir mücadele. Savunma mekanizmalarını romandaki kurgunun ana unsuru haline getirmiş bir yazarın savunma psikolojisinin gelişimini ve yapısını çözümlemek bir gerekliliktir. Bu gereklilik düşüncesiyle başlayan çalışmada, edebiyat-psikoloji ilişkisi bağlamında, Hikmet Erhan Bener'in Kedi ve Ölüm ile Acemiler romanlarındaki savunma mekanizmaları psikanalizin imkânları doğrultusunda incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Hikmet Erhan Bener is one of the most important figures in the history of Turkish literature and contemplation. In Bener's early novels, the individual's inner world, dilemmas, personality and relationships are the fronts. Besides that in his novels, human psychology is always the first. In his novels written with social sensitivity, the individual's dilemmas and troubles under the struggle of life are the most important elements which are forming the chain of novel's plot. His novels tell people about their personality; especially they do not want to admit. Thus, these novels mirror magically the human beings bad sides that they have accepted in difficulty. Hikmet Erhan Bener reveals the complexities of the individual's inner world in a context of individual-society relation, in a realistic and natural style. In almost all of Bener's novels there is a defence, mostly psychological defence. In the novels as mentioned, there is a life chaos in which the difficulties interlock and more individuals are struggling with this chaos. It is an arguable struggle whether the result is successful or not. It is a necessity to analyze the development and structure of defence psychology for a writer who has worked up the defence mechanisms into the main element of the fiction in the novel. In the study which started with the thought of this necessity, in the context of literature-psychology relationship, Hikmet Erhan Bener's defence mechanisms in the novels of Kedi ve Ölüm and Acemiler have been examined in the light of the possibilities of psychoanalysis.