Çoklu elektronik dergi yönetim sistemi geliştirilmesi
Development of multiple electronic journal management system
- Tez No: 506946
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnternet ve Bilişim Teknolojileri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte akademik dergilerin çevrimiçi ortama geçmesi de kaçınılmaz olmuştur. Bu durum dergilerdeki içeriklerin de çevrimiçi olarak yayım evine iletilmesi ve iletildiği platformdan yayımlanması talebini de beraberinde getirmiştir. Günümüzde çevrimiçi makale üzerine hazırlanmış birçok sistem bulunmaktadır. Bu çalışmada, hali hazırda geliştirilmiş uygulamaları inceleyip, sağladığı üstünlükleri ve eksilerini analiz ederek daha fonksiyonel yeni bir çoklu dil desteği altyapısına sahip parametrik olarak tasarlanmış çevrimiçi bir çoklu elektronik dergi yönetim sistemi geliştirilmesi amaçlanmıştır. Çoklu Elektronik Dergi Yönetim Sistemi (ÇEDYS) ulusal ve uluslararası hakemli bilimsel dergiler için, gönderilen makalelerin kayıt, kabul, editör ve hakem değerlendirme süreçlerinin çevrimiçi olarak yürütülebilmesini ve sonuçlandırılmasını sağlayan bir yazılım sistemidir. ÇEDYS yazarın makale girişinden çevrimiçi yayınlanması veya basımına kadar geçen süreci posta veya basılı materyal kullanmadan olabildiğince hızlı ilerlemesini sağlamaktadır. Diğer makale kabul ve değerlendirme yollarına göre mali kaynakları çok daha az tüketir ve daha az insan kaynağını kullanımını sağlar. Bu tez çalışmasında tamamen web tabanlı, tüm tarayıcılar ile uyumlu çoklu dil desteği ön plana çıkarılarak bulut bilişim gibi yeni teknolojik süreçler ile tam uyumlu bir sistem geliştirilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, online academic journals has become inevitable. This brought along the demands that the contents of the journals transmitted online to publishing house and published from the online platform. Today, there are many systems based on online articles management. In this study, it is aimed to develop an online multi-electronic journal management system (MEJMS) that is parametrically designed with a new functional multi-language support infrastructure by examining the already developed applications and analyzing their advantages and disadvantages. The Multi-Electronic Journal Management System (MEJMS) is a software system that enables the registration, acceptance, editor and referee evaluation processes of submitted articles to be conducted and finalized on an on-line basis for national and international scientific journals. The EDYS allows the author to proceed as fast as possible without the use of postal or printed material until the publication or publication of the article online from the article entry. According to other article acceptance and evaluation methods, it consumes financial resources much less and enables to use fewer human resources. In this thesis study, it is aimed to develop a system fully compatible with new technological processes such as cloud computing by creating web based, multi language support compatible with all browsers.