Termoplastik poliüretan/talaş ekokompozitleri
Thermoplastic polyurethane/wood flour ecocomposites
- Tez No: 507094
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN KANBUR, DR. ÜMİT TAYFUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, talaş tozunun (WF) biyobazlı termoplastik poliüretan (TPU) matrisine yapışmasını iyileştirmek amacıyla alkali ve silan uygulamaları yapılmıştır. TPU/WF ekokompozitler, eriyik karıştırma yöntemi ile ağırlıkça % 30'luk sabit bir oranda hazırlanmıştır. Mekanik, termomekanik, eriyik akış, su emme ve morfolojik özellikler incelenmiştir. Sonuçlara göre, yüzey silanlama işleminden sonra WF ve TPU matrisi arasında yapışma arttığından, silanlama işlemi gören WF ile dolgulanmış kompozit işlem görmemiş WF'a göre daha iyi mekanik performans sergilemiştir. Silanlanmış WF içeren kompozit en düşük su emme değerini vermiştir. Sonuçlar, WF'a silan uygulamasının, TPU bazlı kompozitlerin mekanik ve fiziksel özellikleri üzerinde önemli iyileşmeye yol açtığını ve bununla birlikte dış ortam uygulamaları için suya direncinin arttığını doğrulamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, alkaline and silane treatments were applied to wood flour (WF) to enrich its adhesion to bio-based thermoplastic polyurethane (TPU) matrix. TPU/WF eco-composites were prepared at a constant ratio of 30 wt% by melt blending process. Their mechanical, thermo-mechanical, melt-flow, water uptake and morphological properties were investigated. Silane treated WF filled composite exhibited better mechanical performance with respect to untreated WF due to enhancement of adhesion between WF and TPU matrix after surface treatments. Silanized WF containing composites gave the lowest water absorption value. Results confirmed that silane treatment of WF led to significant improvement on the mechanical and physical properties of TPU based composites in addition to gain water-resistance for their outdoor applications. Results confirmed that silane treatment of WF led to significant improvement on the mechanical and physical properties of TPU based composites in addition to gain water-resistance for their outdoor applications.