Analysis of Integrity and Segregation Seeking Models with a Product Adoption Application
Bütünleşme ve Ayrışma Arayan Ağ Modellerinin Analizi: Yeni Ürün Adaptasyon Modeli
- Tez No: 507379
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RANA ATILGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez çalışmasında, farklı alt ve üst sınır eşik limitleri olan bir çeşit Ising-Schelling modeli üzerinde çalıştık. Model, üzerinde ajanlar bulunan düzenli bir kafes ağından oluşmaktadır. Ek olarak, model iÇin periyodik sınır koşulları da geçerlidir. Bir ajan, eğer bu ajan ile aynı tipte olan komşularının toplam sayısının tüm komuşularına oranı, o ajanın alt sınırından büyük veya ona eşit olmaması durumunda mutsuz olarak sınıflandırılır. Sonra bu mutsuz ajanlar kendilerini diğer türe dönüşürmeye başlar. Algoritma, ağda mutsuz bir ajan kalmayıncaya kadar çalışır. Model farklı başlangıç konfigurasyonları, alt ve üst sınırlarla analiz edildi ve monokromatik kümelerin boyutu incelendi. Simülasyon sonuçlarımız, farklı ajan tiplerinin başlangıç sayılarını manipüle ederek ve farklı ajan tipleri iÇin farklı alt sınırlar atayarak, minimum enerji seviyesine ulaşmanın mümkün olduğunu göstermektedir. Sonuçlar ayrıca, monokromatik bölgelerin büyüklüğünün ağ boyutundan bağımsız olduğunu, ancak alt sınır ve komşuluk yarı çapına bağlı olduğunu belirtmektedir. Ayrıca, üst sınırları olan modeller ilginç birleşik çizgilerle sonuçlanmakta ve bu nedenle, bunları labirent halleri olarak adlandırdık ve farklı kon figurasyonlar altında, bu tür şekillerin görünüşleri ve çarpıklıkları analiz edildi. Son olarak, müşterilerin yeni ürün adaptasyon davranışları hakkında bir pazarlama uygulaması modeli uyguladık. Simülasyon sonuçlarımız, toplumda yeni bir ürünün hayatta kalma şansının büyük ölçüde bireylerin alt sınır tercihlerine bağlı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we study a kind of Ising-Schelling model with different lower and upper bound thresholds limits. The model consists of a regular lattice network with agents on it. Additionally, periodic boundary conditions are hold for the model. An agent is classified as unhappy if the proportion of the total number of neighbors which are the same type as this agent over the total number of neighbors is not greater than or equal to the lower bound of the agent. Then these unhappy agents start to convert themselves to other type. The algorithm works until there is no unhappy agent left in the network. The model is analyzed with different initial configurations, lower and upper bounds and the size of monochromatic clusters is studied. Our simulation results suggest that it is possible to reach ground state by manipulating initial numbers of different agent types and also with assigning different lower bounds for different agent types. The results also say that the size of monochromatic regions is independent of network size but highly depends on the lower bound and neighborhood radius. Furthermore, the models with upper bounds end up with interesting combined lines. Therefore, we named them as maze states and under different configurations, the appearances and distortion of these kind of shapes has been analyzed. Finally, we also implement a marketing application model about new product adoption behavior of customers. Our simulation results suggest that the chance of new product to survive in the community highly depends on the lower bound preferences of the individuals.