Mersin ili atmosferik spor ve polen dağılımının araştırılması ve allerjik çocuklarda klinik parametrelerle ilişkilendirilmesi
Investigating atmospheric distribution of pollen and spores in Mersin region and associating with allergenic children clinical parameters
  1. Tez No: 507511
  2. Yazar: EZGİ ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMANUR KUYUCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
GİRİŞ Alerjik polen ve sporlar insanlarda alerjik rinit, konjunktivit ve astım şeklinde solunum yolu hastalığına neden olurlar. Ancak değişik polen türlerinin immün duyarlanma ve hastalık oluşturucu potansiyelleri farklıdır. Ülkemizde yapılan polen çalışmalarının çok azında bunların IgE aracılı duyarlanma ve hastalık oluşturma potansiyeli araştırılmıştır. Bu nedenle, bir yörede atmosferde saptanan polen ve mantar sporu türlerinin hangilerinin ve ne düzeyde hastalık oluşturduklarının klinik ve laboratuar parametrelerle ilişkilerinin araştırılarak belirlenmesi gereklidir. Alerjik hastalıkların gelişiminde immün sistem ve Th2 yönünde bir immün deviasyon önemli rol oynar. Son yıllarda yapılan çalışmalarda çocuk ve erişkin hastalarda solunum yollarında biyopsi dışında değerlendirme olanağı bulunmayan alerjik inflamasyonun serum belirteçlerinin araştırılması giderek önem kazanmaktadır. Bu belirteçler arasında serumda osteopontin ve timik stromal lenfopoetin(TSLP) düzeylerinin hem astımlı hem alerjik rinitli hastalarda klinik bulgular ve hastalık ağırlık şiddetleriyle iyi bir korelasyon gösterdiği bulunmuştur. Ancak polen düzeyleriyle klinik bulgular ve bu moleküllerin serum düzeyleri arasındaki ilişkiyi araştıran bir çalışma yoktur. Mersin yöresinde ilk kez yapılacak bu çalışma ile atmosferde bulunan spor ve polenlerin hangi taksonlara ait oldukları, atmosferde bulunma dönemleri ve yoğunlukları tespit edilerek, haftalık, aylık ve yıllık miktarları kaydedilecek ve yörenin yıllık spor ve polen takvimi hazırlanacaktır. Planlanan bu çalışma, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Alerji Bilim Dalı ve Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi işbirliği ile yürütülecek olup, ilimizde spor ve polen alerjisi olan bireylerin teşhis, tedavi ve takibinde çok önemli bir eksikliği tamamlayacaktır. Doktor ve biyologların oluşturduğu bir ekiple yapılması planlanan böyle bir çalışma Mersin ili için özgün bir çalışma niteliği taşımaktadır. Bu konuda Mersin iline yönelik disiplinler arası böyle bir çalışma daha önce yapılmamıştır. ARAÇ VE YÖNTEM Mersin Üniversitesi Çocuk Alerji Polikliniğinde takip edilen alerjik 6-18 yaş grubunda, en az 2 yıldır Mersin ilinde yaşayan, mevsimsel veya yıl boyu aralıklı rinit (burun akıntısı, tıkanıklık, hapşırma veya burun kaşıntısı belirtilerinden en az ikisinin günlerin çoğunda iki veya daha fazla birbirini izleyen gün boyunca 1 saatten daha uzun süreyle varlığı) ve/veya astım (tekrarlayan öksürük, hırıltı, nefes darlığı veya göğüste sıkışma hissi atakları ve erken veya geç reverzibilite varlığı) tanısı olan ve epidermal deri testinde en az bir polen ve/veya küf allerjisi saptanan hastalar araştırmaya dahil edilecektir. Toplam 50 hasta araştırmaya alınacaktır. Epidermal deri testinde akar, hayvan tüyü/epiteli, böcek, latex, besinler gibi perennial duyarlılığı olan, altta yatan kronik akciğer hastalığı, süpüratif hastalık, anatomik bozukluk, bağışıklık sistemi bozukluğu olan kronik rinosinüzit, polip, adenoiditi olan ilaç alerjisi olan başka hastalıklara bağlı ilaç kullanımı olan hastalar dışlanacaktır. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniklerine altta yer alan nedenler dışında bir nedenle başvuran 20 hasta kontrol grubu olarak çalışmaya alınacaktır; - 6-18 yaş arası (Akut bir enfeksiyon tablosu olmayan), - Tekrarlayan veya kronik üst veya alt solunum yolu belirtileri olmayan, - Altta yatan kronik bir solunum yolu veya sistemik hastalığı olmayan. Hastaların semptom ve ilaç kullanım skorları hesaplanacak, evde PEF takibi yapılacak, spirometri ve impulse osilometri ile hava yolu akım hızları ve direnç ölçümleri yapılacak, nazal ve kan eozinofil sayısı hesaplanacak, serum total IgE düzeyi, serum periostin düzeyi, serum TSLP (timik stromal lenfopoetin) düzeyi, serum fx5 ve phadiotop düzeyi bakılacaktır. Hastaların bu verileri havadaki polen ve sporların cins ve miktarı ile ilişkilendirilecektir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION Allergenic pollen and spores, cause allergic rhinitis, conjunctivitis and respiratory diseases as asthma among people. However, different pollen type's immune sensitization and disease forming potential are different. In very few pollen studies in our country, IgE mediated sensitization and disease causing potential was investigated. Therefore, the relationship with the clinical and laboratory parameters and the types of pollen and fungal spores detected in the atmosphere of a region cause what level of disease should be investigated and determined. The immune system and a deviation toward Th2, plays an important role in the development of allergic diseases. In studies conducted in recent years to investigate serum markers of allergic inflammation is gradually gaining more and more importance. Between this markers; the osteopontin and the thymic stromal lenfopoetin (TSLP) levels in serum, both in patients with allergic rhinitis and asthma, clinical findings and disease severity has been found to show a good correlation. However, there is no study investigating the association between the pollen level in the atmosphere, clinical findings and serum levels of these molecules. With this study, the first investigation for Mersin region, spores and pollen in the atmosphere belong to which taxa,the periods and their concentrations in the atmosphere will be determined; weekly, monthly an annually amounts will be recorded and annual sports and pollen calendar of the region will be prepared. By this way, the lack of information about spores and allergenic individuals diagnosis, treatment and follow-up will be eliminated. This study will be carried out with the cooperation of Mersin University School of Medicine Pediatric Allergy Department and Hacettepe University Faculty of Science . The investigation planned by a team consisting of doctors and biologists will be an original work for Mersin region.Up to now, there has been no interdisciplinary study on this issue for the Mersin region before. MATERIAL AND METHOD The patients followed in Mersin University Pediatric Allergy Clinic in the age group of 6-18, living at least for 2 years in Mersin region, seasonally or throughout the year intermittent rhinitis (rhinorrhea, congestion, sneezing or nasal itching on most days for at least two of the symptoms or for two or more consecutive days for 1 hour longer period of existence) and/or asthma (recurrent cough, wheezing, shortness of breath or chest tightness attacks and early or late reversibility presence) diagnosis and in the epidermal skin test at least one pollen and/or mold allergy identified patients will be included. A total of 50 patients will be included in the research. The patients with perennial sensitivity to mites, pet hair/dander, insects, latex, foods and etc. in epidermal skin test, having underlying chronic lung disease, suppurative disease, anatomic abnormalities, immune system disorder, chronic sinusitis, polyps, allergy medication that adenoiditis due to other diseases with drug use will be excluded. 20 patients who apply in Mersin University Pediatric Clinics with the specifications below will be control group: - Ages between 6-18 (with no acute infectious table) - Without recurrent or chronic upper or lower respiratory symptoms - Without underlying chronic respiratory or systemic disease. Patients' symptoms and medication use scores will be calculated, PEF measurement at home will be followed, airway flow speed and resistance will be measured with spirometry and impulse oscillometry, nasal and blood peripheral eosinophil count will be calculated, level of periostin, thymic stromal lenfopoetin (TSLP) fx5 and phadiotop in serum will be examined. This information about patients will be associated with the pollen and spores types and their quantity.