Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi sağlık çalışanlarının HIV/AIDS hastaları konusundaki bilgi, tutum ve davranışları
Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital information, attitudes and behaviors of HIV/AIDS patients in health care workers
  1. Tez No: 507956
  2. Yazar: ŞULE NURŞAH AYATA
  3. Danışmanlar: UZMAN IŞIK GÖNENÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Bu çalışmada Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi, sağlık çalışanlarında HIV/AIDS hastaları konusundaki bilgi, tutum ve davranışlarını belirlemek amaçlandı. Gereç ve Yöntemler: Bu tanımlayıcı tipteki çalışmada, sağlık çalışanlarının HIV/AIDS ile ilgili bilgi düzeyini ve HIV/AIDS hastalarına yönelik tutumlarını ve davranışlarını değerlendirmek üzere 46 sorudan oluşan bir anket 10.08.2017 ve 10.09.2017 tarihleri arasında yüz yüze yöntemle uygulanmış olup, toplam 209 hekim, hemşire ve ebe ile görüşülmüştür. Veri toplanmadan önce etik kurul izni ve uygulama yapılan hastanenin yönetiminden izin alınmıştır. Ayrıca çalışmaya katılanlara araştırmacı tarafından çalışma hakkında bilgilendirme yapılıp katılımcılardan hem sözlü hem de yazılı onam alınmıştır. Anket formunda sağlık çalışanlarının HIV/AIDS bilgilerini ölçmeye yönelik 32 soru yer almaktadır. HIV/AIDS bilgi puanı, bilgi ölçmeye yönelik olan soruları doğru bilme durumlarına göre hesaplanmıştır. Hesaplama yapılırken sorulara doğru cevap verenlere 1 (bir) puan, yanlış ve“Bilmiyorum”diyenlere ise 0 (sıfır) puan verilmiştir. Buna göre, HIV/AIDS bilgi puanı en düşük 0, en yüksek ise 32 puan olabilir. Elde edilen bu puanı standardize etmek amacıyla, yüzlük skalaya çevirip değerlendirmeler 0-100 puan aralığında yapılmıştır. Çalışmaya 18 yaş üstü, çalışmaya katılmaya gönüllü tüm hekim, hemşire ve ebeler dahil edilmiştir. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi için Number Cruncher Statistical System (NCSS) 2007 (Kaysville, Utah, USA) programı kullanılmış, tanımlayıcı istatistiksel metotların (ortalama, standart sapma, medyan, frekans, oran, minimum, maksimum) yanı sıra nicel verilerin karşılaştırılmasında normal dağılım gösteren değişkenlerin iki grup karşılaştırmalarında Student's t-test, normal dağılım göstermeyen değişkenlerin iki grup karşılaştırmalarında Mann Whitney U testi kullanıldı. Normal dağılım gösteren üç ve üzeri grupların karşılaştırmalarında, One-way ANOVA ve farklılığa neden olan grubun tespitinde Games-Howell test kullanıldı. Normal dağılım göstermeyen üç ve üzeri grupların karşılaştırmalarında Kruskal Wallis testi kullanıldı. Nitel verilerin karşılaştırılmasında Pearson ki-kare testi ve Fisher-Freeman-Halton Testi kullanıldı. Anlamlılık p0,05), hekimlerin HIV/AIDS'e ilişkin bilgi puanı, hemşire ve ebelere göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksektir (p=0,001; p0,05). Genel olarak tutumlar incelendiğinde hekimlerin tutumları hemşire ve ebelerden daha iyi düzeyde olup; HIV/AIDS'li hastalara karşı olumsuz tutum ve yaklaşımlara katılmama oranları daha yüksek saptanmıştır. Hekimlerin, hemşire ve ebelere göre HIV (+) bireylere, doğum yaptırmaktan, enjeksiyon yapmaktan, damar yolu açmaktan, açık yara pansumanı yapmaktan, muayene etmekten, idrar sondası-N/G sonda takmak ve aspirasyon işlemi yapmaktan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha az kaçındıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to determine the knowledge, attitude, and behavior of the health personnel in Sağlık Bilimleri University, Haydarpaşa Numune Training Hospital towards HIV/AIDS patients. Materials and Methods: In this descriptive study, a questionnaire consisting of 32 questions was administered face-to-face between 10.08.2017 and 10.09.2017 to evaluate the knowledge level of health workers regarding HIV/AIDS and their attitudes and behaviors towards HIV/AIDS patients, with a total of 209 physicians, nurses an midwives. Before data collection, ethical approval and permission was obtained from the ethics committee and management of the hospital. In addition, participants were informed about the study by the researcher and both verbal and written consent were obtained from the participants. The HIV/AIDS knowledge score was calculated based on correct answers given to 32 questions regarding HIV/AIDS knowledge of health workers. Correct answers received one point, where as wrong answers or participants who did not give any answers received 0 (zero) points. Thus, the HIV/AIDS knowledge scores could range between min 0 and max 32 points. In order to standardize the scores obtained, the scores were scaled between 0 and 100. All physicians, nurses and midwives over the age of 18 who volunteered to participate were included. Number Cruncher Statistical System (NCSS) 2007 (Kaysville, Utah, USA) program was used for the statistical analysis of the obtained data. Descriptive statistical methods (mean, standard deviation, median, frequency, ratio, minimum, maximum), Student's t-test was used for two group comparisons showing normal distribution and Mann Whitney U test for two group comparisons without normal distribution. For the comparison of three or more groups one-way ANOVA test was used for groups with normal distribution, Kruskal Wallis test in groups without normal distribution , and the group responsible for the difference was identified using Games-Howell's test. Qualitative data comparisons were made with Pearson's chi-square and Fisher Freeman Halton Test. A p value of less than 0.05 was accepted as statistically significant. Results: Of the209 subjects, 70.3% were female (n=147) and age range was between 19 and 55 years, with an age mean of 34.83±8.90 years. while HIV/AIDS knowledge scores did not differ significantly with duration of occupation or department worked in (p>0.05), physicians had significantly higher HIV/AIDS knowledge scores compared to nurses or midwives (p=0.001 and p 0.05). Generally, physicians had a more favorable attitude than nurses and showed a higher rate of disapproval of negative attitudes toward HIV/AIDS patients.