Ev tekstilinde güç tutuşurluk ve bakım kolaylığı sağlayan bitim işlemleri
  1. Tez No: 50799
  2. Yazar: AYSUN CİRELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SÜLEYMAN ÇOBAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
179 ÖZET Günlük kullanım içinde döşemelik kumaşların birtakım özellikler göstermesi istenmektedir. Bunların en başında yaşamsal bir risk taşıdığı için, uygulanması bazı ülkelerde neredeyse zorunlu hale gelen güç tutuşuıiuk bitim işlemi gelmektedir. Diğerleri ise bakım kolaylığı sağlayan buruşmazlık ve kir iticilik bitim işlemleridir. Bu çalışmada, döşemelik kumaşlara güç tutuşurluk, buruşmazlık ve kir iticilik bitim işlemleri tek tek veya kombine olarak uygulanmıştır. Bitim işlemi görmüş kumaş örneklerinin buruşmazlık açılan, formaldehit değerleri, kir iticilik değeri, güç tutuşurluk değerleri ve bu tez sırasında geliştirilen kirletme test yöntemi sonrası kirlenme değerleri saptanmıştır. Döşemelik kumaşlar için geliştirilen kirletme test yöntemi sonunda kirlenmiş kumaş örneklerinin remisyon değerleri ile kumaş üzerinden uzaklaşan kir miktarını belirlemek amacıyla AE değerleri ölçülmüştür. Buruşmazlık ve kir iticilik maddeleri, bizim geliştirip uyguladığımız test yöntemine göre kumaşların daha az kirlenmesine neden olmakta ancak yıkanmış örneklerin daha fazla kirlendiği görülmektedir. Güç Tutuşurluk bitim işlemlerinin çok kapsamlı uygulanabilmesi için yeterli kimyasal madde bulunamamış ancak döşemelik kumaşların güç tutuşurluğunun test edilmesi için pratik bir yöntem önerilmiştir. Kir iticilik bitim işlemlerinin değerlendirilmesinde güç tutuşurluk işlemelerinin tersine bir belirsizlik vardır. Bu amaçla döşemelik kumaşların günlük kullanımındaki kirlenmesine benzeyen bir kirletme test yöntemi geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
180 SUMMARY Upholstery fabrics have to posses some special features during daily life. The first of these is the flame retardancy property because it carries a fetal risk and the application of this treatment have become a must in some countries.Others are durable press and soil repellancy properties which help m easy- care. In this research,flame retardant, soil repeUant and durable press aftertreatments were applied to upholstry fabrics one by one or combined. The crease angles, the formaldehyde values, the soil repellancy values, the flame retardancy values and the soiling degree which was tested by the method developed in this research, of the finished fabrics were noted. The remission values of samples which were soiled according to the soiling test method developed for the upholstry fabrics and the AE values to calculate the amount of dirt removed from the fabric were measured. The crease recovery and soil repellancy chemicals cause the samples soil less,however it was seen that the washed fabrics soil more. The chemical substance was not sufficient for the application of flame retardant finish at a wide range,but a practical method for the testing of flame retardancy property of the upholstry fabrics was advised. As a contradiction with the flame retardant treatment results,there is an uncertainaty in the evalution of the soil repellant treatment results.To overcome this uncfitainaty, a soiling test method was developed which represents the soiling of upholstry fabrics during daily usage.