Karpal tünel sendromu tanısında kutanöz sessiz periyodun yeri, sinir iletim çalışmaları ve ultrasonografik bulgular ile ilişkisi
The importance of the cutaneous silent period for the diagnosis of carpal tunnel syndrome and relation with nerve conduction studies and ultrasonographic findings
  1. Tez No: 508120
  2. Yazar: ŞEFİK KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEREN DERYA AKYÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Amaç: Karpal tünel sendromu (KTS) tanılı hastalarda ağrı taşıyan küçük çaplı liflerin incelendiği kutanöz sessiz periyot (KSP) bileşenlerinin tanıdaki yerinin belirlenmesi ve bu bulguların elektrofizyolojik ve ultrasonografik bulgular ile karşılaştırılması Gereç ve Yöntem: Araştırmaya klinik olarak KTS ön tanısı almış hastalar ve sağlıklı bireylerden oluşan 66 kişinin 129 eli dışlama ve dahil etme kriterlerine göre değerlendirildikten sonra dahil edildi. Katılımcılar elektrofizyolojik değerlendirme sonrası kontrol, klinik KTS, hafif KTS, orta KTS ve ağır KTS olarak 5 alt gruba ayrıldı. Daha sonra tüm hastaların klinik ve ultrasonografik değerlendirmeleri yapıldı. Bulgular: 33'ü sağlıklı kontrol, 23'ü klinik KTS, 23'ü hafif KTS, 27'si orta KTS ve 23'ü ağır KTS'li olmak üzere toplam 129 el değerlendirildi. 129 elin 114 (%88,4) 'ünde KSP yanıtı elde edilebilir iken 15 (%11,6) hastada yanıt oluşmadı.
Özet (Çeviri)
Objective: To determine the importance of the cutaneous silent period components that represent the function of the small diameter fibers and to compare these findings with electrophysiological and ultrasonographic findings. Material and Methods: The study included total 129 hands of 66 person who were clinically diagnosed with CTS after being evaluated according to the exclusion and inclusion criteria. Participants were divided into 5 subgroups as control, clinical CTS, mild CTS, moderate CTS and severe CTS after electrophysiological evaluation. Then clinical and ultrasonographic evaluations were performed for all of patients. Results: A total of 129 hands were evaluated; 33 were healthy controls, 23 clinical CTS, 23 were mild CTS, 27 were moderate and 23 were severe CTS. CSP response could be obtained in 114 (88,4%) of patients whereas CSP response did not obtained in 15 (11,6%) of all patients.