Türkiye'de kur değişimlerinin demir-çelik sektörü dış ticareti üzerine etkisi
The effect of exchange rate changes on the iron and steel sector of foreign trade in Turkey
  1. Tez No: 508253
  2. Yazar: İSMAİL TAŞDELEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜZEYİR AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmada dünyada ve Türkiye'de demir-çelik sektörü tanımı, tarihsel gelişimi, diğer sektörler ile ileri-geri bağlantıları, üretimi, tüketimi, dış ticareti ile döviz kuru sistemleri ve Türkiye'deki döviz kuru uygulamaları konuları ele alınmıştır. Uygulama bölümünde ise Türkiye'de kur değişimlerinin demir-çelik sektörü dış ticareti üzerine etkileri, ADF Birim Kök ve Engle-Granger Koentegrasyon testleri ile incelenmiştir. 2005-2014 yıllarına ait aylık verilerin kullanıldığı bu çalışmada yapılan analiz ile kur değişimlerinin demir-çelik sektörü ihracat ve ithalatı üzerine etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın uygulama bölümünde oluşturulan ihracat ve ithalat modelleri ile Türkiye'de kur değişimlerinin demir-çelik sektörü ihracat ve ithalatı üzerinde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, in the world and Turkey iron and steel industry definition, historical evolution, forward and backward connections with other sectors, production, consumption foreign trade with foreign exchange system and exchange rate regime in Turkey was discussed. In the application section of the exchange rate changes in Turkey iron and steel sector, the effects on trade was examined by ADF Unit Root and Engle-Granger Cointegration tests. The analysis in the study is used to 2005-2014 years of monthly data iron and steel sector import and export of the foreign exchange effects aimed to evaluate. With the export and import models created in the application part of the study of changes in foreign exchange iron and steel sector export and import in Turkey has reached the conclusion that effective.