Öğretim üyelerinin farklı cinsel yönelimleri olan (LGBTİ) bireylere ilişkin görüşleri
The views of the instructors related to the individuals with different sexual orientations (LGBTI)
- Tez No: 508367
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUALLA YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, öğretim üyelerinin farklı cinsel yönelimleri olan (LGBTİ) bireylere ilişkin görüşlerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Mersin Üniversitesi dört yıllık yüksekokul ve fakültelerde görev yapan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 180 öğretim üyesi oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri, öğretim üyelerinin sosyo-demografik özellikleri ve lezbiyen, gey, biseksüel, transseksüel, interseks bireylere ilişkin görüşlerini içeren ''Kişisel Bilgi Formu'', öğretim üyelerinin lezbiyen ve geylere yönelik tutumunu belirlemek amacıyla ''Lezbiyen ve Geylere Yönelik Tutum (LGYT) Ölçeği'' ve öğretim üyelerinin homofobi düzeyini belirlemek amacıyla ''Hudson ve Ricketts Homofobi Ölçeği'' kullanılarak toplanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde, ortalama ve standart sapma, frekans ve yüzde değerler kullanılmıştır. Student's t Testi, ANOVA Testi, Post Hoc Tukey Testi, Welch Testi ve Post Hoc Games-Howell testinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been made descriptive in order to determine the opinions of the instructors about the individuals with different sexual orientations (LGBTI). The sample of the research consists of 180 faculty members accepting to participate in the research and working in four-year colleges and faculties of Mersin University. The data of the study consisted of the ''Personal Information Form''which includes the socio-demographic characteristics of the lecturers and the opinions of the LGBTI individuals were collected in order to determine the attitudes of the teaching staffs towards lesbians and gays by using '' Attitudes Towards Lesbian and Gays (LGYT) Scale '', and to determine the level of homophobia of teaching members with '' Hudson and Ricketts Homophobia Scale ''. In the analysis of the data obtained in the research, median (X) and standard deviation (SD), frequency and percent values were used. Student's t Test, ANOVA Test, Post Hoc Tukey Test, Welch Test and Post Hoc Games-Howell test were used in the research.