Ketaminin erişkin dönemde strese maruz kalan sıçanlarda görülen depresyon benzeri davranışlar ve nöronal morfoloji üzerindeki etkileri
Effects of ketamine on depressive-like behavior and neuronal morphology in adults rats exposed to stress
  1. Tez No: 508498
  2. Yazar: ELİF POLAT ÇORUMLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL ULUPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Morfoloji, Psikoloji, Pharmacy and Pharmacology, Morphology, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Sinir Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Özet Ketaminin Erişkin Dönemde Strese Maruz Kalan Sıçanlarda Görülen Depresyon Benzeri Davranışlar Ve Nöronal Morfoloji Üzerindeki Etkileri Giriş ve Amaç: Son yıllarda, özellikle tedaviye dirençli intihar eğilimli hastalarda, NMDA antagonisti ketamin subanestezik dozlarda antidepresan olarak kullanılabilmektedir. Bu çalışmada, kronik öngörülemeyen stres modelinde uygulanan ketamin tedavisinin davranışsal parametreler ve hipokampal nöronal plastisite üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem ve Gereç: Günlük hayatta karşılaşılan stres maruziyetini en iyi taklit eden modellerden biri olan kronik öngörülemeyen stres modeli, dört hafta süreyle, günde bir kez uygulandı. Toplam 24 adet yetişkin erkek Spraque-Dawley cinsi sıçan, her birinde altı adet olacak şekilde dört gruba ayrıldı: Kronik öngörülemeyen stres uygulandıktan sonra serum fizyolojik (SF) verilen S+SF grubu; stres uygulandıktan sonra 10mg/kg i.p. ketamin ile tedavi edilen S+Ketamin grubu; stres uygulanmadan SF verilen K+SF grubu ve stres uygulanmadan ketamin ile tedavi edilen K+Ketamin grubu. Davranışsal değişiklikler açık alan testi, şeker tercihi testi, zorlu yüzdürme testi ve modifiye grip testi ile değerlendirildi. Intrakardiak perfüzyon sonrası disseke edilen dokulardan vibratom aracılığıyla alınan 200 μm kalınlığındaki kesitler Golgi-Cox yöntemi ile boyandı. Hipokampal piramidal nöronlardaki morfolojik değişiklikler dendrit uzunluğu, soma çapı, dikensi çıkıntı yoğunluğu ve tipolojileri karşılaştırılarak incelendi.
Özet (Çeviri)
Summary Effects of ketamine on depressive-like behavior and neuronal morphology in adult rats exposed to stress Introduction and Aim: In recent years, the subanesthetic doses of NMDA antagonist ketamine has been used as an antidepressant agent, particularly in patients with suicidal tendencies and treatment-resistance. In this study, we aim to investigate effects of ketamine on behavioral parameters and morphological changes of pyramidal neurons in the hippocampus by using chronic unpredictable stress model. Materials and Methods: Chronic unpredictable stress model was used to mimic stress exposure of daily life. The stress paradigm was applied once a day for twenty-eight days. In total of 24 adult Spraque-Dawley male rats, divided into four groups: S+SF group, stressed group received serum physiologic (SF); S+Ketamine group stressed and treated with intraperitoneal 10mg/kg ketamine administration; K+SF group, control group received SF injection and K+Ketamine group, control group received ketamine treatment. Behavioral changes were evaluated by open field test, sugar preference test, forced swim test and modified grip test. After intracardiac perfusion, dissected specimens were sectioned by using vibratome at a thickness of 200 μm and stained with Golgi-Cox method. Morphological changes in the hippocampal pyramidal neurons were analyzed by comparing neuronal dendritic length, soma diameter, spine density and typology.