Berkant Gençkal'ın 'Hayatımdaki Sıradan Bir Gün' adlı yapıtının yapısal incelenmesi
Structural analysis of Berkant Gençkal's work called 'an ordinary day of my life'
  1. Tez No: 508619
  2. Yazar: OYTUN ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. LİLİAN MARİA TONELLA TÜZÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada çağdaş Türk bestecilerinden Berkant Gençkal'ın elektro akustik müzik için yazdığı 'Hayatımdaki Sıradan Bir Gün' adlı eseri, görseller yardımıyla yapısal olarak incelenmiştir. İki ana bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde Berkant Gençkal'ın solo piyano, iki piyano, dört el piyano, oda müziği, orkestra ve elektronik müzik eserleri ele alınıp, müzikal ve biçimsel olarak betimlenmektedir. Bununla birlikte bestecinin yazım tekniği, kimliği ve etkilendiği akımlar hakkında bilgiler verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise 'Hayatımdaki Sıradan Bir Gün' adlı eserin yapısal analizi görseller yardımıyla yapılmıştır. Ayrıca eserin postmodernizm ile ilişkisine, çağdaş Türk müziğine ve piyano öğrenimine olan katkısına yer verilmiştir. Eserde yorumcunun karşılaşabileceği piyano ve teyp senkronizasyon sorunlarını gidermek için çalışmanın sonuna piyanolu ve piyanosuz çalınan ses dosyaları eklenmiştir. Eserlerinin içerikleri gerek bestecinin ifadelerinden gerekse çeşitli kaynaklardan faydalanılarak açıklanmıştır. Bu araştırmanın temel amacı günümüz Türk bestecilerinden Berkant Gençkal'ın piyano repertuarına sağladığı katkıların ve eserlerindeki müzikal kazanımların somut örneklerle ve analizlerle ortaya konmasıdır. Bu çalışmada Gençkal'ın besteci kimliği derinlemesine ortaya konmak istenmiş ve ileride yapılacak olan araştırmalara bestecinin kendi anlatımının sağladığı birinci derece referans olma özelliği ile ışık tutması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, a composition called“An ordinary day of my life”written by Berkant Gençkal, one of the contemporary Turkish composers for electro acoustical music, has been structurally examined with the help of visuals. In the first part of the dissertation which consists of two main parts, the works for solo piano, two piano, four hand piano, chamber music, orchestra and electronic music are handled and explained musically and formal. Together with that, the writing technique of the composer, identity and influenced currents are given. In the second part of the dissertation, the structural analysis of the work called 'An ordinary day of my life' was made with the help of visuals. In addition, the dissertation has contributed to contemporary Turkish music and piano learning in relation to postmodernism.At the end of the work trying to solve the piano and tape synchronization problems that the interpreter might encounter, piano and piano-free sound files were added. The contents of his works are explained using the expressions of the composer and various sources. One of the main aims of this research is to reveal the contributions of Berkant Gençkal, a contemporary Turkish composer, to the repertoire of piano and the musical achievements of his works with concrete examples and analysis. In this study, it is aimed to learn composing more deeply and to shed light with the feature of being a first-rate reference provided by the composer's own narration.