İyonosferde radyo dalgalarının yayılmasının incelenmesi
- Tez No: 5087
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OYA OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET, Yüksek frekanslı elektromağnetik dalgalar iyonosferdsn yansıtıla rak, ufuk altına ve binlerce km uzaklığa gönderilebilmektedir» Bu ne denle iyonos ferle İlgili çalışmalar gününüzde de bûyGk bir ilgi ile devan etmektedir* Elektronlar, iyonlar, nötür atam ve raoleküllerden meydana gel - niş bir gaz olarak kabul edeceğimiz iyonos feri farklı yogunpxiktaki tabakaların üst Cste yığılması olarak kabul edebiliriz. Bunun sonucu olarak permitivite, perraeabilite ve iletkenliği yBfe'< sekliğin fonksiyonu olarak alabiliriz. Bu amaç İçin iyonos fer kutupsap ve ekvataryal model olmak Özere iki kışıma ayrılmış ve elektromağne - tik dalgaların bu bölgelerde nasıl yayıldıkları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
- IV - SUMMARY Elaktraraagnetic waves at high freguencies are reflected by ionospheric layers and sent to thousands of kilometers away be - yond horizon. For tills reason, studies related to ionosphere has been continued with great interest even in these days» The ionosphere, which can be assumed to be composed of, electrons,, ions, neutre atoms and molecules, is formed of several layers of different densities» As a result of this permittivity, permeability and conductivity can be taken to be functions of height» For this purpose ionosphe re is considered in two parts, namely the polar and the equator model and the propagation of electromagnetic waves is studied for each region»