Günaşımı nedeniyle yatırılan,amniotik sıvı indeksifizyolojik sınırlarda olan gebelerin travay takipindeuteroplasental ve fetal dolaşımın incelenmesi
We investigated the effects of labor induction on uteroplacentaland fetal circulations with Doppler velocimetry in prolonged pregnancies .
  1. Tez No: 509096
  2. Yazar: GAMZE DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT EFTAL TANER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı dinoprostone'un uteroplasental ve fetal dolaşım üzerindeki etkisinin ,travay takibi sırasında fetal ve maternal doppler ölçümleriyle değerlendirilmesidir Metod: Çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 49 gebeye dinoprostone ile indüksiyon öncesi transabdominal USG yardımıyla Umblikal Arter ve Mid-cerebral Arter 'in Sistolik/Diastolik oranını,PI(pulsatil indeksi) doppler indeksleri ile akımları değerlendirildi.Daha sonra dinoprostone uygulamasından 6 saat sonra tekrar transabdominal USG yardımıyla Umblikal Arter ve Mid-cerebral Arter 'in S/D oranını,PI doppler indeksleri ile akımları değerlendirildi .Eğer doğum gerçekleşmediyse 12 saat sonra tekrar Umblikal Arter ve MCA'nın S/D ve PI indeksleri ölçüldü. Çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan kontol grubu 49 gebeye ise NST'de düzenli kontraksiyonlar izlendikten sonra transabdominal USG yardımıyla Umblikal Arter ve Midcerebral Arter 'in S/D oranını,PI doppler indeksleri ile akımları değerlendirildi. Sonuçlar: Vajinal dinoprostone uygulamasından sonra 6.saatte bakılan Doppler USG'de umblikal arterdeki S/D ve PI doppler indeks değerleri propess uygulanmadan önceki değerlere göre artmış olduğu tespit edildi.Bu çalışmada dinoprostone uygulamasının uteroplasental direnci artırdığı sonucu çıkarılmıştır. Dinoprostone uygulamasından 6 saat sonra bakılan Doppler USG'de Umblikal A. Sistol/Diastol doppler indeks değerlerinde istatiksel olarak anlamlı bir artış görülmekle birlikte bu değerleri incelediğimizdedinoprostone uygulamasından sonra artan doppler indeks değerlerinin gene referans aralıklarında olduğunu gördük.Bu sonuç bize dinoprostone uygulamasının güvenilir olduğu sonucunu gösterebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: We investigated the effects of labor induction with Dinoprostone on uteroplacental and fetal circulations with Doppler velocimetry in prolonged pregnancies . Methods:We performed Doppler evaluations of Umbilical A and Middle Cerebral A. (MCA) in 49 patients just before and 6h after the administration of Dinoprostone. We compared two groups with Wilcoxon test.We included another control group to this study.This control group obtains 49 patients and these patients has got regular uterine contractions and cervical dilatation at least 4 cm .We also performed Doppler evaluations of Umbilical A and Middle Cerebral A. (MCA) in control group.Then we compared these two groups to the other control group with Wilcoxon test. Results:. All indices were within normal range.All of the Umblical A. Doppler indices significantly increased after the administration of Dinoprostone ovule in normal amniotic fluid index (AFI) group ..All of the MCA A. Doppler indices significantly decreased after the administration of Dinoprostone ovule in normal amniotic fluid index (AFI) group.After the Changes in all measured Doppler indices were still within normal range in both groups. Conclusions: Labor induction with Dinoprostone in prolonged pregnancies is as safe and effective