Cengizoğullarında kadın
Woman in Mongolian Khanates
  1. Tez No: 509410
  2. Yazar: ÖZGE YAZICI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA DERİN PAŞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Moğolların toplumsal yaşantısını ve aristokrat hayatlarını dikkate alarak yaptığımız tez çalışmamızda kadın faktörünün söz konusu coğrafyada Cengiz Han öncesi dönemlerde varlık gösteremediğini tespit etmiş bulunmaktayız. Moğollar, gerek orman kavmi olarak yaşadıkları gerekse bozkır kültürüne geçiş yaparak hayatlarını yaşamaya çalıştıkları dönemde özellikle Cengiz Han öncesi zaman diliminde kadını toplumsal yaşamın bir parçası olarak görmemişlerdir. Biz tez çalışmamızda Cengiz Han döneminde başlayan sonrasında oğulları ve torunları tarafından devam ettirilen kadınları bir birey olarak görme ve yaşamlarını kolaylaştırma adına yeni yaptırımlar uygulanmasıyla ilgili tespitlere yer vermeye çalıştık. Ayrıca Cengiz Han döneminde vuku bulan, Moğolların kadınlara karşı bakış açısını değiştiren bu köklü değişikliğin sebepleri hakkında yorumlamalarda bulunduk. Söz konusu dönemde yaşanan farklılıkların temelinde bulunan ve aynı coğrafyada yaşayan farklı kültürlerin Moğollarla olan etkileşimleri hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Nitekim Moğol kültürü içerisinde doğan ve bu kültürle yetişen Cengiz Han'ın kadınları karşı olan bakış açısını değiştirmesinde hiç şüphesiz aynı coğrafyada yaşayan farklı kültürlere mensup kabile ya da boyların etkisi bulunmaktadır. Cengiz Han, çevresinde görmüş olduğu toplulukların kadınlara yaklaşımından etkilenmiş olmalıdır.
Özet (Çeviri)
We have found that the female factor in our thesis study, taking into consideration the social life of the Mongols and the aristocratic life, can not exist in the geography before the Genghis Khan period. The Mongols did not see women as part of social life, especially in the period before the time of Genghis Khan, when they tried to live their life by transiting to the steppe culture, if they lived as forest tribes. In our thesis work, we started to see the women who were continued by their sons and grandchildren as an individual after the beginning of the Genghis Khan period and tried to give some information about the implementation of new constructions in order to facilitate their lives. We were also able to comment on the reasons for this fundamental change that changed the viewpoint of the Mongols against women, which happened during the Genghis Khan period. We tried to give a little bit about the interactions of different cultures living in the same geographical region with the Mongols, which are at the root of the differences in the period in question. As a matter of fact, Genghis Khan, who was born in Mongolian culture and grew up with this culture, undoubtedly has the influence of tribes or tribes belonging to different cultures living in the same geographical region in changing the point of view towards women. Genghis Khan must have been influenced by the approach of the communities that he saw around him.