Türkiye'de CO2 emisyonuna etki eden faktörlerin doğrusal olmayan analizi
The non-linear analysis of factors which effect CO2 emissions in Turkey
  1. Tez No: 509518
  2. Yazar: BURCU YÜRÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL BEŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu çalışma Dietz ve Rose (1994) tarafından geliştirilen STIRPAT yaklaşımı kullanılarak Türkiye için 1960-2014 verileri kullanılarak karbon dioksit (CO2) emisyonu belirleyicilerini tespit etmeyi amaçlamıştır. Ele alınan yaklaşım insan kaynaklı faktörlerin (nüfus, refah düzeyi ve teknoloji) yanı sıra enerji tüketiminin de CO2 emisyonları üzerindeki etkisine odaklanmaktadır ve bunun yanında çevresel Kuznets eğrisi (ÇKE) hipotezinin geçerliliğini de sınayabilmektedir. Çalışmanın ampirik kısmında doğrusal olmayan otoregresif dağıtılmış gecikme (NARDL) modeli kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre; uzun dönemde milli gelirdeki pozitif değişmeler (LMG+ ) CO2 emisyonunda artışa, negatif değişmeler (LMG-) ise azalışa yol açarken, kısa dönemde sadece LMG+ CO2 emisyonunda artışa sebep olmaktadır. Ayrıca enerji tüketimi ve nüfus artışı ise CO2 emisyonunu arttırmaktadır. Sonuçlar Türkiye açısından STIRPAT yaklaşımının gerek uzun dönem için gerekse de kısa dönem için geçerli olduğunu, ancak, milli gelir ve enerji tüketiminin doğrusal olmamasının ÇKE hipotezini geçersiz kıldığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to locate the determinants of carbon dioxide (CO2) emissions for Turkish data over the period 1960-2014 via STIRPAT approach developed by Dietz and Rose (1994). This approach focuses on the effects of human induced factors (population, affluence and technology) as well as energy consumption on CO2 emissions and in addition to that, can test the validity of environmental Kuznets curve (EKC) hypothesis. In the empirical part of the study, nonlinear autoregressive distributed lagged (NARDL) model is used. According to the findings about the long term relationship, positive changes in national income (LMG+) have positive influence while negative changes (LMG-) have negative influence on CO2 emissions, however, in the short term, only LMG+ has a positive and significant influence on CO2 emissions. Additionally, increase in energy consumption and population growth have significant impact on CO2 emissions. The results suggest that both long term and short term approach of STIRPAT model is valid for Turkey while the EKC hypothesis is not valid in correspondence with the nonlinearities in national income and energy consumption.