Elazığ yöresinde gölet inşası için uygun yerlerin ve kapasitelerin araştırılması
An Investigation of artificial lake stres and capacities in Elazığ region
- Tez No: 50959
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi ELAZI? YÖRESİNDE GÖLET İNŞASI İÇİN UYGUN YERLERİN VE KAPASİTELERİN ARAŞTIRILMASI Mustafa AYDIN Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı 1996, Sayfa: 62 Karasal iklime sahip ülkemizde yaz aylarında büyük ölçüde su sıkıntısı çekilmektedir. Özellikle, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde kuraklık tarımsal sulama alanlarında kendini hissettirmektedir. Sulama suyu genellikle barajlardan ve göletlerden sağlanmaktadır. Su depolamanın en ekonomik yolu olan göletler ile sulama yapımı daha yaygındır. Bu çalışmada Elazığ bölgesinin gölet kapasitesi araştırılmıştır. Bu göletlerin yerlerini tespitinde 1/25000'lik haritalardan yararlanılmıştır. Netice olarak, Elazığ Bölgesinde on adet gölet yapılabileceği ye yaklaşık 2470 ha. Tarımsal alanın sulanabileceği belirlenmiş ve bu göletlere ait fizibilite çalışmaları yapılarak sunulmuştur. ANAHTAR KELİMELER :.Göletter, Tarım, Sulama Suyu
Özet (Çeviri)
-IV SUMMARY Master Thesis AN INVESTIGATION OF ARTIFICIAL LAKE SITES AND CAPACITIE IN ELAZI? REGION Mustafa AYDIN Firat University Graduate School of Naturel and Applied Science Department of Civil Encineering 1996, Page: 62 The shortage of water generally occurs in our country, because of th continental climate in summers. Particularly, the drought in the East an southeast Anatolia irrigation regions is an important problem. The one of th most economical ways of the storage of water is using the artificial lakes throug constructing small dams. In this study, the possible capacities of artificial lakes were investigated 1/25 000 scaled maps were used in the site selection of the lakes. As a result of this study, it can be concluded that approximately U artificial lakes can be build in Elazig region and 2470 ha. area can be irrigate also feasibility studies have been carried out. KEYWORDS: Artificial Lakes, Agriculture, Irrigation Water