Târîh-i Güzîde (Nusret-nâme) [48a-94b] (Giriş, transkripsiyonlu metin, dizin-sözlük, tıpkıbasım)
Tarikh-i Guzidah (Nusrat-namah) [48a-94b] (Introductory chapter, transcriptional text, index-dictionary, facsimile)
- Tez No: 509628
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜNEVVER TEKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 319
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışma, Çağatay Türkçesi Tarihi'nin en önemli eserlerinden olan Târîh-i Güzîde (Nusret-nâme) adlı eserin [48a – 94b] varakları arasında ki bölümünü kapsamaktadır. Dört bölümden oluşan çalışmamızın ilk bölümünde, Çağatay Türkçesi hakkında bilgi ve Çağatay Türkçesi döneminde yazılan önemli eserler hakkında temel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde Târîh-i Güzîde (Nusret-nâme)'nin transkripsiyonlu metni verilmiştir. Eser, Saint Petersburg Aziatsky Muzey'de Türkçe yazmaları bölümünde 745 numara ile kayıtlıdır. Üçüncü bölümde, metnin sözlük ve gramer dizini yer almaktadır. Dizinde, Reşit Rahmeti Arat'ın Kutadgu Bilig adlı eserinde ki dilbilgisi sıralaması esas alınmıştır. Metinde geçen kişi adları, yer adları, etnik adlar, ayet, hadis ve dualar ayrı başlıklar altında gösterilmiştir. Dördüncü bölümde, metnin tıpkı basımına yer verilmiştir. Ekler bölümünde ise Şeybani Han şeceresine dair tablo ve Şeybani Hanlığı dönemine ait coğrafi haritalar sunulmuştur. Anahtar Sözcükler : Çağatay Türkçesi, Târîh-i Güzîde, (Nusret-nâme), Şeybani Han
Özet (Çeviri)
Prepared as a master's thesis, this work involves the section between folios [48a-94b] of Tarikh-i Guzidah (Nusrat-namah) which is one of the most important works of the Chagatai Turkish period. My work consists of four chapters and the first chapter gives essential information on Chagatai Turkish and on the literary works written through Chagatai Turkish period. Additionally, I touched upon the history of the Shaybanids. In the second chapter, the transcribed text of Tarikh-i Guzidah is given. The manuscript has been recorded with number 745 in the Turkish Manuscripts Division of Aziatsky Museum, St. Petersburg. In the third chapter, the glossary and the grammatical index based on the grammatical index of Qutadgu Bilig by Reşit Rahmeti Arat are given. The names mentioned in the text, geographical names, etnicities, Koranic verses, Hadith and prayers are indexed under separate titles. The last chapter includes the facsimile of related folios. The appendices section includes the stemma of Shaybani Khan and the charts showing the Shaybanids era. Anahtar Sözcükler : Chagatai Turkish, Tarikh-i Guzidah, Nusrat-namah, Shaybani Khan