Akdi veya kanuni bir temele dayanmayan fesih işlemi ve sonuçları
Termination without contractual or legal basis and its consequences
  1. Tez No: 509811
  2. Yazar: ÖZGE İŞİTMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP AMASYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Tarafların birbirine uygun karşılıklı iradeleri ile kurdukları ve tarafları arasında özel ve yoğun bir güven ilişkisi yaratan sürekli borç ilişkilerini tek taraflı bir irade beyanı ile sona erdirmeye imkân veren fesih hakkı, akdi veya kanuni bir temele dayanmalıdır. Fesih hakkının kullanılması ile tarafların ortak iradelerinin ürünü olan sözleşme, sözleşmenin yalnız bir tarafının arzusu ile sona erdirilmekte, diğer taraf ise sözleşmenin sona ermesi karşısında bir itiraz hakkına sahip olamamaktadır. Bu nedenle fesih hakkının kullanımı durumunda, sözleşme taraflarının menfaatlerinin korunabilmesi; hukukun temel ilkelerinin göz önüne alınması ve hakkın ancak kanunla veya sözleşme ile bahşedilen şartlara uygun kullanılması ile mümkündür. Hakkın kullanılmasına ilişkin gerekliliklere, hukukun temel ilkelerine aykırı nitelikteki fesih beyanı ile bu beyana bağlanacak sonuçlar bu nedenle önem arz etmektedir ve bu doğrultuda çalışmamızın konusu olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The right of termination with a unilateral declaration of will of the permanent contracts that the parties establish with mutual desire and which create a special and intense relationship of trust between the parties must be based on a contractual or legal basis. With the use of the right of termination, the contract, which is the product of the common interests of the parties, is concluded with the will of only one party to the contract, while the other party has no right to protest to the termination of the contract. For this reason, in the case of the exercise of the right of termination, the protection of the interests of the contracting parties is only possible with the taking into account of the basic principles of the law and using the law only under the conditions invested by the law or contract. The declaration of termination in contradiction with the basic principles of the law and the consequences to be attached to this statement are important for the necessity of the use of the law, and this has therefore been considered as the subject of our study.