Cumhuriyet sonrasında Urfa kent mekezinde inşa faaliyetleri ve mimari (1923-1974)
Building activities and architecture in Urfa city center after the Republican Period of Turkey (1923-1974)
  1. Tez No: 509813
  2. Yazar: MERVE ENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA ŞENYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmada Urfa'da Cumhuriyet'in ilanı ile Urfa'nın ikinci Uygulama İmar Planının onaylandığı ve uygulamaya konulduğu 1974 yılı arasındaki dönemde gerçekleştirilen çeşitli inşa faaliyetleri ve kentin mimari gelişimi incelenmiştir. Çalışmada öncelikle, oldukça fazla medeniyete ev sahipliği yapmış olan ve zengin bir tarihi geçmişi bulunan Urfa'nın kentsel tarihine ilişkin genel bir değerlendirme yapılmıştır. Bu bölümde ayrıca, Cumhuriyet'in ilan edildiği 1923 yılından, 1974 yılına kadar olan süreçte Urfa ile ilgili olarak yapılan imar planı çalışmaları hakkında bilgiler verilmiştir. Sonrasında, 1923-1974 yılları arasında gerçekleştirilen ve kentin gelişimini etkileyen çeşitli inşaat faaliyetleri ile elektrik, su, kanalizasyon gibi alt yapı ve belediyecilik hizmetlerine ilişkin değerlendirmeler yapılmıştır. Bu süreçte yaşanan gelişme ve karşılaşılan sorunların daha iyi anlaşılması amacıyla bahsedilen dönem, onar yıllık periyotlar halinde irdelenmiştir. Bunun ardından, Osmanlı döneminde inşa edilen ancak Cumhuriyet döneminde kamusal yapı olarak kullanılan yapılar incelenmiştir. Sonrasında, cumhuriyet öncesi dönemden kalan mevcut yapılar ile Cumhuriyet sonrasında inşa edilen tüm bu yapılar kentteki konumlarına göre değerlendirilmiştir. Çalışmanın son bölümünde, incelenen aralıkta Urfa'da gerçekleştirilen yapılaşma faaliyetleri ve karşılaşılan sorunlar çeşitli yönleriyle tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, various construction activities and the architectural development of Urfa, were examined from 1923, when the Republic was proclaimed, to 1974, when Urfa's second Implementation Plan was approved and put into effect. Here firstly, a general evaluation of the urban development of Urfa, which had a very rich history and which was hosted by many civilizations had been performed. In this section also provided information on the reconstruction plans made in relation to Urfa during the period from 1923, when the Republic was proclaimed to 1974. Later, various construction activities carried out between 1923-1974 that affected the development of the city, infrastructure and municipal services such as electricity, water, sewerage were given. In order to better understand the developments experienced in this period and the problems encountered, the mentioned period has been examined in terms of ten-year periods. Subsequently, the structures built in the Ottoman period but used as public buildings during the Republican period were examined. Afterwards, the existing structures from the pre-Republic era and all these constructions built after the republic were evaluated according to their urban location. In the last part of the study, the reconstruction activities and the problems encountered in Urfa during the period examined were discussed in various aspects.