Milas-Belentepe Doğu Roma/Bizans toplumunun paleodemografik analizi
The paleodemographic analysis of eastern Rome/Byzantine population settled in Milas-Belentepe
  1. Tez No: 509834
  2. Yazar: BAŞAK KIZGUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA SEVİM EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Paleoantropoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Milas-Belentepe bölgesinde gerçekleştirilen kurtarma kazıları sonucu gün yüzüne çıkarılan ve Doğu Roma/Bizans dönemine tarihlendirilen 188 birey bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. İncelenen toplumun 7'si fetus, 26'sı bebek, 46'sı çocuk, 2'si adölesan, 107' si ise erişkin olarak belirlenmiş; bu erişkin bireylerden 39'unun kadın, 64'unun erkek, 4'ünün cinsiyetinin belirsiz olduğu tespit edilmiştir. Yapılan paleodemografik incelemeler ışığında toplumda %42 oranında bebek-çocuk ölümü görüldüğü anlaşılmış ve bu durum Belentepe toplumunun çağdaşı olan diğer Anadolu toplumları arasında en yüksek üçüncü ölüm oranına sahip olduğunu göstermiştir. Yaş ortalamalarına bakıldığında ise, erişkin olmayan bireylerin ortalama yaşam uzunluğunun 4.8 yaş, erişkin bireylerin ortalama yaşam uzunluğunun 43.75 yaş olduğu belirlenmiştir. Erişkin bireylerde cinsiyete göre yaş ortalmasına bakıldığında erkek bireylerin ortalama yaşam uzunluğunun 43.51 yaş, kadın bireylerin ortalama yaşam uzunluğunun 43.7 yaş olduğu tespit edilmiştir. Toplumun genel yaş ortalaması ise 25.14 yaş olarak bulunmuştur. Toplumun yarısının 30 yaşına ulaşabildiği yaşam tablosu verileriyle elde edilmiştir. Belentepe toplumuna genel olarak bakıldığında enfeksiyonel rahatsızlıklar, yetersiz anne bakımı, yetersiz beslenme, ağır iş koşulları, çalkantılı siyasi dönem gibi sebeplerin toplumun demografik dinamiklerinde etkili olduğu akla gelmektedir. Paleopatolojik olgular açısından toplum incelendiğinde, erişkin bireylerde ölüme sebebiyet verebilecek herhangi bir bulguya rastlanılmamış, erişkin olmayan bireylerde ise iskeletlerin korunma durumunun yetersizliğinden dolayı net bir inceleme yapılamamıştır.
Özet (Çeviri)
The substance of this thesis study is composed of 188 individuals, which were discovered as a result of the salvage excavation carried out in the region Milas-Belentepe. They have been dated back to Eastern Roman/Byzantine period. The investigated society is classified as 7 fetuses, 26 infants, 46 children, 2 adolescents, and 107 adults: 39 of which are female, 46 of which are male and 4 of which are inconclusive regarding their sex. Paleodemographic investigations lead us the death rate 42% as far as infants and children are concerned. To the best of our knowledge, this proportion is the third highest one among its contemporary Anatolian societies. In terms of average lifetime, for non-adult individuals it reads as 4.8, while it is determined as 43.75 for adults (43.7 for female and 43.51 for male). The general average of the society is computed as 25.14. It is deduced by means of the life chart data that, only half of the population could reach the age of 30. A general consideration upon the society of Belentepe yields us to think that inflectional diseases, inadequate parental custody, insufficient nutrition, overworking, and the unstable politic era made an intensive impact on the demographic dynamics of the society. Concerning the remains of adult individuals, paleopathologic methods did not give any conclusions with respect to any kind of common cause of deaths. In this context, no meaningful examination could be done on the non-adult individuals due to the insubstantial amount of preserved skeletons.