Nesnelerin internetinin kamu hizmetlerine inovatif etkileri ve büyük veri yönetimi
Innovative effects of the internet of things on public services and big data management
  1. Tez No: 509844
  2. Yazar: CAN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BEDİİ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim ve Teknoloji Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışma geleceğin ağı olarak tanımlanan Nesnelerin İnternetinin kamu hizmetlerinde kullanımının getireceği yenilikler ve regülasyonunun açıklanmasını amaçlamaktadır. Nesnelerin internetinin tanımlandığı ve nasıl çalıştığının açıklandığı giriş ve internet of things: adreslenebilir nesnelerin iletişim ağı isimli bölümlerini müteakip dört temel bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm olarak nitelendirdiğimiz“giriş”bölümü, nesnelerin internetini genel olarak ifade etmekle beraber tezde ele alınacak olan problemin tanımını yapmaktadır.“Internet of Things: adreslenebilir nesnelerin iletişim ağı”olarak adlandırdığımız ikinci bölüm ise tam olarak yetkin bir tanım getirmekle birlikte teknik arka planı da açıklamaktadır.“Kamu hizmetlerinde yeni dönem: nesneleştirilmiş kamu hizmetleri”başlıklı üçüncü bölüm ise bu çalışmanın açıklamayı amaçladığı iki problemden birisini içermektedir. Bu bölümde nesnelerin internetinin kamu hizmetlerinin ifasında kullanılması ve bu durumun getireceği yenilikler açıklanmıştır. Dördüncü bölüm olarak nitelendirdiğimiz“büyük veri: ölçülenemeyeni yönetmek”ise nesnelerin internetinin kamu hizmetlerinde kullanımının doğal bir sonucu olarak ortaya çıkan büyük verinin yönetimini ele almaktadır. Bu tezin ele aldığı iki temel problemden biri olan nesnelerin internetinin hukuki zemine oturtulması ise“Nesnelerin interneti: hukuki yaklaşımlar, yasal çerçeve ve yönetişim”başlıklı beşinci bölüm altında irdelenmiştir. Bu bölüm temel olarak nesnelerin internetinin yasal düzenlemesini ve yönetişimini ulusal ve uluslararası olmak üzere iki alt başlıkta ele almaktadır. Nihayet, kamu hizmetleri ve hukuk bakımından incelenen nesnelerin interneti sonuç ve değerlendirmeler başlıklı bölüm ile neticelendirilmiştir. Kapsamı yukarıda açıklanmış olan bu tezin temel amacı ise çalışma dahilinde kendisini gösteren iki problemin çözümüne yönelik gelecek senaryosu çizmektir. Bu iki problemi ele alacak olursak. Bunlardan ilki IoT'nin kamu hizmetlerinde kullanımının mümkün olup olmayacağı ve hangi tür inovatif etkileri beraberinde getireceği iken bir diğeri ise bir düzenlemeye ihtiyaç duyan IoT'nin regülasyonu ve yönetişiminin nasıl mümkün olacağıdır. Yukarıda amacı ve kapsamı belirtilen bu çalışmada elde edilen veriler ışığında yapısı nesnelerin internetine uygun olan kamu hizmetlerinin düzenlenmesi ve yönetişimi hususunda bir takım temel sonuçlara varılmıştır. Bunlar düzenleme için temel olarak öz düzenleme, uluslararası yasal düzenleme ve devlet mevzuatı olarak tanımlanmaktadır. Yönetişim içinse EPCGlobal, ITU ve ICANN olarak belirlenen organlar ülkemiz için ODTÜ veya BTK olarak tanımlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to explain the innovations and the regulation of the use of Internet of Things ,which are defined as network of the future, in public services. It consists of four basic parts following the named sections of“introduction”and“Internet of Things: communication network of the addressable things”which have the definition of IoT and how it works. The“introduction”section, which we have described as the first chapter, describes the problem that will be discussed in the thesis, while generally expressing the Internet of Things. The second section that we call it“internet of things: communication network of the addressable things”describes the technical background as well as providing a fully descriptive definition. The third chapter entitled“New period in public services: thingified public services”contains one of the two problems that this work aims at explaining. This section describes the use of things in the public service and the innovations that this situation will bring. The“big data: manage the unmeasured”section, which we have described as the fourth chapter, deals with the management of big data, which is a natural consequence of the use of internet of things in the public services. One of the two basic problems that this thesis deals with is to put the internet's legal grounds under the fifth chapter entitled“The Internet of Objects: Legal Approaches, Legal Framework and Governance”. This chapter mainly deals with the legal regulation and governance of the internet of things in two sub-headings, national and international. Finally, the internet of things examined in terms of public services and law has been concluded with the section titled“conclusions and evaluations”. The main purpose of this thesis, whose scope is explained above, is to draw a future scenario for solving two problems that show itself in the study. If we were to deal with these two problems. The other is how to regulate and govern the IOT, which needs to be regulated, while the use of IOT in public services will be possible and what kind of innovative effects will be brought together. A number of fundamental conclusions have been reached on the regulation and governance of public services that are appropriate to the structure of the objects' internet in the light of the data obtained in this work, which is aimed at the aim and scope outlined above. These are mainly defined as self-regulation, international legal regulation and state legislation for regulation. For governance, the bodies designated as EPCGlobal, ITU and ICANN are defined as ODTÜ or BTK for our country.