Forensic analysis of messenger applications on android platform
Anlık mesajlaşma uygulamalarının android platformu üzerinde adli bilişim analizi
- Tez No: 509872
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM KARAHOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siber Güvenlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Teknoloji, insanoğlunun çevresi ile etkileşimini etkileyen en önemli faktörlerden biri ve etkilenenler arasında, insanoğlunun hayati ihtiyaçlarından olan iletişim de bulunuyor. Özellikle akıllı telefonların icadı ve kullanımının yaygınlaşması ile iletişim, geçmiş çağlara kıyaslandığında farklı boyutlara taşınmış durumda. Akıllı telefonların kullanıma imkan sunduğu çeşitli yeteneklere sahip anlık mesajlaşma uygulamaları ile gün geçtikçe farklı deneyimlere ulaşılıyor. Anlık mesajlaşma uygulamaları ile metin, ses kaydı, fotoğraf, dosya gibi çeşitli materyaller paylaşılabiliyor, arama yapılabiliyor. Üstelik bu uygulamalar sadece kişisel ihtiyaçlar için değil, iş için de kullanılıyor. Hayatımızı kolaylaştırması ve iletişimde sağladığı faydaların yanında bu uygulamalar riskleri de beraberinde getiriyor. Kullanıcılar uygulamalar ile kişisel bilgilerini paylaşıyor, fakat bu bilgilerin kayıt edilmesini veya başka biri ile paylaşılmasını istemiyor. Peki, uygulamalar gizlilik konusuna ne kadar önem veriyor? Kişisel verileri kayıt ediyorlar mı, kayıt ediliyor ise bir şifreleme yöntemi kullanılıyor mu? Diğer bir gerçek ise bu uygulamaları teröristler gibi zarar vermek isteyen kişilerin de kullanarak iletişimlerini gerçekleştiriyor, koordine oluyor, planlarını birbirleri ile paylaşıyor olmaları. Bu durumda ise telefonu ele geçirilmiş olan şüphelinin suçunun ispatında rol alabilmesi, kanıt niteliği taşıyabilmesi için bilgilerin bütünlüğünün bozulmadan ve zaman damgalı olarak kayıt altına alınması ihtiyacı çıkıyor. Bu araştırmanın amacı, en çok kullanılan, popüler yedi anlık mesajlaşma uygulamasının Android işletim sistemi üzerinde sakladığı verileri incelemek ve bıraktığı kalıntıları sınıflandırılmaktır.
Özet (Çeviri)
Technology has reshaped the way we interact with the world and access information with the advent of smartphones. Accordingly, the needs we have and the solutions for our needs have also changed along with the evolving technology. One of the most affected matter from technology is communication. With the various options and capabilities, instant messaging applications have been started to use for communication purpose which is one of the biggest needs of human being. We can send text messages, video messages, voice recordings and share locations using these applications. Even further, we no longer need cell phone calls by GSM operators, and instead prefer these applications for instant calls, as well as sharing private information with these applications, not only for personal daily life, also for business need. On the other hand, these applications bring risks with many benefits. One of them is privacy. We do not want that these applications can store our personal data as its user. How do our best practices keep our data? Do they give the necessary attention for privacy? Another fact is that these applications can be used by criminals to communicate and execute a secret plan. If a criminal gets caught, what can be obtained as evidence from these messaging applications? This time we need to know what can be extracted from the mobile device. This research focuses on forensics analysis of the instant messaging applications on the Android platform.