Sosyal medyada mekansal etkileşim: Öğrenci değişim programlarına katılmış bireyler üzerine bir inceleme
Spatial interaction on social media: A review on individuals participated in student exchange programs
- Tez No: 509908
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNDER MURAD ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu tezde, sosyal medyada mekan konumlarının ve fotoğraflarının paylaşılmasının bireylerin mekanla ve mekan üzerinden diğerleri ile kurdukları etkileşime ne kattığı, öğrenci değişim programına katılmış bireyler ekseninde tartışmak amaçlanmaktadır. Bireylerin mekana dair deneyimleri ise öncesi, sırası ve sonrası biçiminde dönemlere ayrılarak değerlendirilmektedir Bireylerin gitmeden önce sosyal medyayı nasıl kullandıkları, orada bulundukları sırada sosyal medyada mekana dair neler paylaştıkları, döndükten sonra ise daha önce yaptıkları paylaşımların gittikleri yer ile etkileşim kurmalarında belirleyici olup olmadığı göz önünde bulundurulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is discussed how the sharing of spatial locations and photographs in the social media has changed the ways of individuals' interaction with space and with other individuals through space in the context of individuals participated in student exchange programs. Individual experiences on space have been separated to three different stages as before, during and after. It is considered how individuals use social media before going to a place for exchange program and what they share during the experience and whether what they have shared during this time is decisive in their interaction with the place later on. Space, as the major concept of thesis, has been described as a field in which daily activities are carried out and social interactions are formed, take its meaning from social patterns as well as encompasses subjective experiences of individuals.