Nonlinear effect of global liquidity on sovereign bond spread: Case of Turkey
Global likiditenin tahvil getiri farkı üzerindeki doğrusal olmayan etkisi: Türkiye örneği
- Tez No: 509949
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE YASEMİN YALTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Son yıllarda, Amerikan Merkez Bankası (FED) ve Avrupa Merkez Bankası gibi önde gelen Merkez bankaları para politikalarında normalleşmeye gitmeyi ve genişleyici para politikalarına son vermeyi tartışmaktadırlar. Merkez bankalarının bu tutumları sonucu global likiditede meydana gelebilecek azalmanın Türkiye gibi gelişen ülkelerin borç yükü, risk primi ve tahvil getiri farkları üzerinde uzun dönemde olumsuz etkisi olması olasıdır. Bu çalışma, 2003-2017 yılları arasında global likidite ile Türkiye'nin tahvil getiri farkı üzerindeki doğrusal ve doğrusal olmayan ilişkiyi 2001 yılında Paseran tarafından geliştirilen“ARDL sınır testi yaklaşımı”ile 2014 yılında Shin tarafından öne sürülen“NARDL Yaklaşımı”yarıdımıyla test etmiştir. Çalışma literature iki yönden katkı sağlamıştır. Öncelikle literatürdeki çoğu çalışmanın panel veri analizinden yararlanarak global likidite ile ülke tahvil getiri farkı arasındaki ilişkiyi açıklamaya çalıştığı; global likiditenin tahvil getiri farkı üzerindeki önemini ülke bazlı inceleyen çok az çalışma olduğu görülmektedir. İkincisi, bildiğimiz kadarıyla global likidite ile ülke tahvil getiri farkı arasındaki doğrusal olmayan ilişkinin çok fazla incelenmediği, söz konusu ilişkinin NARDL modeli yardımıyla ise daha önce analiz edilmediği görülmektedir. Bu çalışma, global likidite ile ülke tahvil getiri farkı arasındaki doğrusal olmayan ilişkiyi göstererek literaturdeki bu boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır. Model sonuçları, global likidite ile Türkiye tahvil getiri farkı arasında bir ilişki olduğunu ve global likiditenin ülke riski üzerinde asimetrik bir etkisi olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The leading central banks such as the Federal Reserve (FED) and European Central Bank (ECB) have been discussing normalization of their monetary policy actions and ending accommodative monetary policies in recent years. Such actions of the central banks and the reversal of the global liquidity can bring about a detrimental impact on the external debt burden, the risk premium and the sovereign bond spread of emerging markets including Turkey in the long run. This study investigates the relation between global liquidity and the sovereign bond spread of Turkey via employing both autoregressive distributed lag (ARDL) proposed by Pesaran et al. (2001). and nonlinear autoregressive distributed lag (NARDL) model developed by Shin et al. (2014). Our study contributes to the literature in two different ways. First, most of the existing studies use panel data analysis and there are only few studies considering individual country cases to show the importance of global liquidity on sovereign bond spread. Second, to the best of our knowledge, the relation between global liquidity and sovereign bond spread has not been examined using nonlinear autoregressive distributed lag (NARDL) cointegration model. Thus, the aim of this study is to fill the gap in the existing literature by presenting the nonlinear relation between global liquidity and sovereign bond spread of Turkey. While the results of the study provide evidence for the cointegration between global liquidity and sovereign bond spread, they also identify the asymmetric impact of global liquidity on the country risk of Turkey.