Behçet hastalarında progranulinin olası rolü
The role of progranulin in behcet's disease
- Tez No: 510025
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNEŞ GÜR AKSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Behçet hastalığı mukokutanöz lezyonlar ve sistemik tutulumlarla seyreden kronik enflamatuar bir vaskülittir. Etyopatogenezde başlıca B lenfositler, T lenfositler, nötrofil, monosit, endotel hücreleri ile TNF-α başta olmak üzere enflamatuar sitokinler rol almaktadır. Progranulin (PGRN) öncelikle TNF-α üzerinden etki ederek anti-enflamatuar özellik gösterdiği düşünülmektedir. Çalışmamızda Behçet hastalarının serum progranulin düzeylerini hastalık aktivitesi ve kontrol grubuyla karşılaştırarak progranülinin olası rolüne ışık tutmayı amaçladık. Gereç ve yöntem: Çalışmaya Behçet hastalığı tanılı 44 hasta ve 44 kontrol grubu olmak üzere toplam 88 hasta dahil edildi. Behçet hastalarının demografik verileri, hastalık süreleri, hastalık başlangıç yaşları, daha önce kullandıkları tedaviler, sigara, alkol kullanımları, EMRAI VE BDCAF skorları, NLR değerleri, aktif tutulumları, eritrosit sedimentasyon hızları ve CRP düzeyleri değerlendirildi. Hasta ve kontrol grubundaki katılımcıların her birinin serum PGRN seviyeleri elisa yöntemiyle ölçüldü. Bulgular: Behçet hastası grubundaki ortalama progranulin düzeyi 9,50±3,84 ng/ml, kontrol grubunda ise 2,12±0,77 ng/ml bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: Behçet's disease is a chronic inflammatory vasculitis that is characterized by mucocutaneous lesions and systemic symptoms. B lymphocytes, T lymphocytes, neutrophils, monocytes, endothelial cells and inflammatory cytokines primarily TNF- α play role in pathogenesis. It is supposed that Progranulin (PGRN) shows its antiinflammatory effects by TNF-α. In our study, we aim to exhibit possible role of progranulin in Behçet's disease. For this purpose, we compared progranulin levels between patients and control group and also according to disease activity. Materials and methods: A total of 88 subjects;44 Behçet's disease patient and 44 healthy controls included in the study. Demographic data, disease duration, previous treatment, the age of onset, smoking, alcohol use, EMRAI and BDCAF scores, active symptoms, ESR, CRP levels and NLR are assessed in patients with Behçet disease. Serum PGRN levels of patients and healthy controls were measured by ELISA method. Results: Mean progranulin levels were found as 9,50±3,84 ng/ml and 2,12±0,77 ng/ml in Behçet disease group and control group respectively.