Antalya-Aksu ilçesi sera topraklarının kadmiyum (Cd) içeriklerinin tarımsal ve çevresel açıdan incelenmesi
Agricultural and environmental investigation of cadmium (Cd) contents of greenhouse soils of Antalya-Aksu district
- Tez No: 510103
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR SALTALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Tarım alanlarında kadmiyum (Cd) artışının ana faktörlerinden birisi fosforlu gübrelerdir. Bu çalışmanın amacı yoğun fosforlu gübre kullanılan sera alanlarında Cd içeriğini belirlemektir. Araştırmada materyal olarak Aksu ilçesindeki sera alanlarından alınan topraklar (0-30 cm ve 30-60 cm toprak derinlikleri) kullanılmıştır. Araştırmada topraklar tesadüfî örnekleme yöntemine göre 20 seradan alınmıştır. Elde edilen verilere göre 0-30 cm toprak derinliğinden alınan örneklerde alınabilir ve toplam Cd içeriği, 30-60 cm derinlikten alınan örneklere göre daha yüksek bulunmuştur. Ayrıca, 0-30 cm toprak derinliğinde toplam ve alınabilir fosfor içeriği de 30-60 cm'ye göre yüksektir. İstatistiksel değerlendirmelerde, her iki toprak derinliğinde toplam ve alınabilir Cd ve P seviyeleri arasında istatistiksel olarak önemli pozitif ilişkiler gözlemlenmiştir. Bu sonuçlar, aşırı fosforlu gübre uygulamalarının, araştırma alanında toprağa Cd girişinin başlıca kaynağı olduğunu ortaya koymuştur. Bölgede Cd kirlilik riskini azaltabilmek için daha az Cd içeren fosforlu gübrelerin kullanımı tavsiye edilebilir. Ayrıca, Cd içeriği yüksek toprakların Cd içeriği azaltabilmek için, rehabilitasyon amaçlı olarak fazla miktarda Cd kaldıran bitkilerin yetiştirilmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
One of the main factors of cadmium (Cd) increase in agricultural areas is phosphorus fertilizers. The aim of this study is to determine the content of Cd in the greenhouse areas where too much phosphorus fertilizer is used. Soils (0-30 cm and 30-60 cm soil depths) taken from the greenhouse areas in Aksu district were used as material. According to the random sampling method, the soil was taken from 20 greenhouses. According to the obtained data, the total and available Cd contents in samples taken from 0-30 cm soil depth were significantly greater than that of samples taken from 30-60 cm depth. Moreover, a similar trend is also valid for the available phosphorus in 0-30 cm soil depth. Similarly, the statistically significant positive relationships were observed between total and available Cd and P levels at both soil depth. These results pointed out that higher fertilizer-P applications were the major source of Cd entry into the soil in the research area. The use of phosphorous fertilizers containing less Cd may be advisable to reduce the risk of contamination in the district. In addition, it may be advisable to cultivate plants (fitoremediation) in order to reduce the content of Cd in soil with high Cd content.