Cumhuriyet Dönemi Türk mizahı'nda kent sorunu (1960-1980)
Urban issues in the Turkish humor of Republic Period (1960-1980)
- Tez No: 510369
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAN ÖZGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışmayla, mizahın toplumsal konulara nasıl yaklaştığı ve kentin sosyo-ekonomik durumu hakkında yaklaşımlarının nasıl olduğu tespit edilmektedir. Toplumu en eski dönemlerden beri etkileyen mizah anlayışının, Cumhuriyet Dönemi 1960 ile 1980 yılları arasında kente ve kent sorununa nasıl yaklaştığına dikkat çekmek istenmiştir. Böylece bilimsel manada bu yönde eksik bırakılmış bir konunun tamamlanması amacına hizmet edilmesi düşünülmüştür. Daha evvel mizahın kent sorunlarını nasıl değerlendirdiği üzerine bir araştırmanın yapılmamış olması, araştırmayı önemli kılmaktadır. Çalışmada; dönemin toplumsal sorunlarının güncel olarak yansıtılması bakımından dergi ve gazetelerden yararlanılmıştır. Düzenli olarak yayınlanan dergilerin incelenmesi sonucunda, toplumsal mizah alanına dair gelişmelerin gidişatı tespit ve tahlil edilmiştir. Bu işlemler sırasında süreli yayınlardan, döneme ilişkin gazetelerden, araştırma ve inceleme eserlerden yararlanma yoluna gidilmiştir. Cumhuriyet Dönemi mizahının gelişim aşamaları, genel özellikleri ve kent sorunlarına yaklaşımı karşılaştırmalı bir şekilde analiz edilmiştir. Mizahi çevrelerin ve karikatürlerin kent sorunlarına nasıl yaklaştıkları belirtilmiştir. Tezde her yönüyle ele alınan bu konular, hem araştırmacıların hem de mizah konusuna ilgi duyanların beğenisine sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With this study, humor of how social issues are approached and indicated how its approaches about the socio-economic situation of city. It is desirable to draw attention to how the sense of humor, that has influenced society since the earliest times has approached the urban and urban problem between the Republican period 1960 and 1980. Thus in the scientific sense, this direction is intended to serve the purpose of competion of a topic that was left incomplete. Before evaluates how on urban problems of humor of a study has never been made, ıt makes research important. In study: in terms of the social problems of the period reflected as current benefited from magazines and newspapers. As a result of the investigation of regularly published magazines. The course of development of the field of human social has been tested and identified. During these proceedings, periodicals have been made to use research and investigation works from the newspapers related to the revolution. Development stages of the Republican era humor, general features and approach to urban problems have been analyzed in a comparative manner. Humorous circles and comics are how one approaches the problem of the city. In the thesis topic that handled every aspect. It offer both researchers and interested in the topic of humor.