Türk sinemasında femme-fatale karakterler
Femme-fatale characters of Turkish cinema
  1. Tez No: 510487
  2. Yazar: FEYZA AKDEDE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN KULA DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 289
Özet
Kadın, sinemanın ilk yıllarından itibaren sinemanın vazgeçilemez unsurlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Kadın oyuncular filmlerde rol almaya başladıktan sonra, 'femme-fatale karakter' gibi birçok farklı karakterleri de canlandırmaya başlamışlardır. Femme-fatale karakterler, zekâları ve cinsellikleriyle erkekleri ellerine alarak onlara istedikleri her şeyi yaptırabilen karakterler olarak tanımlanmaktadır. Tez çalışması kapsamında da Türk sinemasında 1950 ve sonrasında her 10 yıldan bir femme-fatale karakter seçilerek, incelenmiştir. Söz konusu karakterlerin incelenen filmlerinde, 1950 ve 1980 yılları arasında yer alan karakterlerin 'femme-fatale özelliklerini' net bir şekilde taşıdıkları görülürken, 1980 yılından itibaren yer alan karakterlerinse 'femme-fatale özelliklerini' eskisi kadar net taşıyamadıkları ve bazı özelliklerini de yitirmeye başladıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Woman is to emerge as one of the indispensable components of cinema since the first years of cinema. Movie actress have begun to revive many different characters like femme-fatale characters, after they take a role in films. Femme-fatale characters are defined with their inteligences, sexuolities and they have characters which are able to make everything they want by hold men in their hands. Said the characters that are examinated between 1950-1980 years in films, is to recognize they have femme-fatale features, obviously. However, since 1980, characters have been able to toke on femme-fatale characteristics, clearly and also they have begun to loss some their features.