Coğrafi bilgi sistemi (CBS) metodolojisinin Karadağ (Karaman) ve yakın çevresinin fiziki coğrafyasına uygulanması
The application of geographic information system (GIS) methodology on the physical geography of the Karadağ (Karaman) and surrounding
- Tez No: 510489
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN PINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
“Coğrafi Bilgi Sistemi (Cbs) Metodolojisinin Karadağ (Karaman) ve Yakın Çevresinin Fiziki Coğrafyasına Uygulanması”adlı bu çalışmanın sınırları ana hatlarıyla 33o01'12“- 33o34'08”Doğu Boylamları ile 37o25'29“- 37o59'58”Kuzey Enlemleri arasıdır. Çalışmanın amacı bu sınırlar içindeki yerlerin fiziki coğrafya özelliklerini ve farklılıklarını ortaya koymaktadır. Karadağ tek bir isim olarak adlandırılmasına rağmen, irili ufaklı birçok tepelerden ve tepeler arasında oluşmuş yer yer az veya çok derin vadilerden ibarettir. Karadağ üzerinde; jeolojik, jeomorfolojik, iklim, hidrografya, toprak ve bitki örtüsü bakımından oldukça farklı fiziki coğrafya özellikleri barındırır. Çalışma alanında Paleozoik'ten (I.Zaman), Kuaterner'e (IV. Zaman) kadar hemen hemen tüm zamanlara ait arazileri görmekteyiz. Genellikle inceleme alanında geniş ovalık alanlara yayılmış olan sedimanter birimleri keserek yüzeylenen Neojen-Kuaterner yaşlı Karadağ volkanikleri yer alır. Karadağ volkanik faaliyeti dört evrede gelişmiş olup, bu volkanitler genellikle andezitik ve dasit niteliktedir. İnceleme alanının en genç oluşumlarını; Karadağ çevresinde kolüvyal alanlarda, yüksekliğin azaldığı yerlerde ve yamaçlarda geniş yer kaplayan Kuaterner yaşlı yamaç molozları ve alüvyonlar oluştururlar. Karadağ birçok fay sistemi ile kesilmiş ve bu faylar esasen volkanizmanın sebeplerini oluşturmuşlardır. Volkanizmanın tesiri ile volkanik kubbelerde kraterler ve Karadağ'ın merkezi kısmında büyük bir kaldera varlığı mevcuttur. Karadağ üzerinde sürekli akan bir akarsu olmamasına rağmen, birçok geçici akarsu tarafından vadi sistemleri oluşturulmuş ve bu vadilerin aşınmaları devam etmektedir. Karadağ İç Anadolu'nun en güneyinde yer alan kurak bölgelerin içinde iklimsel olarak farklılıklar gösterir. Üzerinde yer alan meşe ormanları ile çevresinde ova stepleri alçak ve yüksek dağ stepleri ve çalı formasyonları ile bitki tür ve çeşitliliği ve de endemik türler bakımından da zengindir.
Özet (Çeviri)
The application of the Geographical Information System (Cbs) methodology to the physical geography of Karadağ (Karaman) and its immediate vicinity is basically between borders 33o01'12“- 33o34'08”East Longitudes and 37o25'29“- 37o59'58”northern latitudes. The study reveals the physical geographical features and differences of the places within these boundaries. Although Karadağ is named as a single name, it consists of many small hills and somewhere between the hills, more or less deep valleys. On Karadağ; geological, geomorphological, climate, hydrography, soil and vegetation cover in terms of physical geography features quite different. In our study area we see almost all the time spots from Paleozoic (Time I) to Quaternary (Time IV). The Neogene-Quaternary older Karadağ volcanics, which cut out sedimentary units which are usually spread over the wide plains, are located in our study area. Karadağ volcanic activity has developed in four phases, and these volcanics are generally andesitic and dacitic. The youngest formations of our study area; In the colloquial areas around Karadağ, quaternary slope rubble and alluvium are formed, which occupy a large part of the slopes and where the height decreases. Karadağ has been cut with many fault systems and these faults have mainly formed the causes of volcanism. Volcanic rocks are found in the volcanic domes and a large caldera in the central part. Although there is no continuous stream on Karadağ, valley systems have been formed by many seasonal transient streams and wear is continuing. Karadağ has climatic differences within arid regions in the southernmost of Central Anatolia. The oak forests around it are rich in lowland and high mountain steeps and bush formations, plant species and diversity, and endemic species.