Energy and daylight performance analysis of double skin facade systems in hot arid climate: A case study in Nigeria
Çift kabuk cephe sistemlerinin sıcak kurak iklimlerde enerji ve günışığı performansının analizi: Nijerya'da bir örnek incelemesi
- Tez No: 510556
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU ALAKAVUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalıĢmada, Çift Kabuk Cephelerin enerji ve gün ıĢığı performansı, bilgisayar simülasyonları kullanılarak değerlendirilmiĢtir. Çift kabuk cepheler, iç mekanla dıĢ mekan arasındaki arasındaki etkileĢimin sağlanmasında en iyi çözüm olarak görülmektedir. Ayrıca tasarımda mimari esneklik sağlar. Son zamanlarda çift kabuk cephe sistemleri klasik giydirme cepheye göre daha fazla ilgi görmeye baĢlamıĢtır. Bu, termal iletimi (U-Değeri) ve güneĢ ısısı kazancını (G Değeri) etkin bir Ģekilde azaltma kabiliyetinden dolayıdır. DSF'nin tasarımı, geometrik parametreler, cam tipi, havalandırma teknikleri, gölgeleme cihazları ve günıĢığı, estetik ve bakım masrafları oluĢturma kararlarını içerir. (DSF) kavramı karmaĢık olduğundan, kullanımı ve iĢlevi binanın farklı parametrelerini etkiler, ancak yaklaĢım genel ise ve ulaĢılacak hedefler açıksa, söz konusu sistem, iklim değiĢikliklerini karĢılayacak kadar esnektir. Ilıman iklimlerde bu cephe sisteminin performansına dair çok sayıda araĢtırma yapılmasının yanında, sıcak kurak iklimlerde de performans ve konfigürasyonlarını anlamak büyük önem taĢımaktadır. Teknolojinin sıcak kurak alanlarda kullanılmaya baĢlanmasından önce bu cephe sistemlerin incelemek önemlidir.
Özet (Çeviri)
This research is marked at evaluating the energy and daylight performance and concept of Double Skin Façades established on computational simulations integrated with some relevant examples. DSF is reflected as the greatest solution in realizing the interface between the interior and the exterior building spaces. It also allows some architectural pliability to the design. Double skin façade lately has received much attention being opponent to the more typically glazed curtain wall. This is for its ability on efficiently reducing the thermal transmission (U-Value) and solar heat gain (G-Value). DSF design comprises assessments on building geometric factors, glazing type, ventilation procedures, shading devices, and daylighting, aesthetics, and maintenance expenses. However, the concept of (DSF) is sometimes complicated, and its use and function influences different parameters of the building, but If the approach is overall and the aims to be realized are distinct, then the stated method is flexible enough to reach climatic variations for greatest types of building use. Besides the fact that large number of researches carried out on the performance of this facade configuration in moderate climates, it is very vital to recognize its performance and formations in hot and dry climates. It is therefore a chance to learn about this facade arrangement earlier the technology is transmitted into construction in hot arid areas.