Subaraknoid kanama sonrası anevrizma ameliyatı geçirmiş hastalarda postoperatif hidrosefali gelişimini etkileyen faktörler
Factors that affect postoperati̇ve hydrocephalus development i̇n aneurysmal subarachnoi̇d hemorrhage
- Tez No: 510589
- Danışmanlar: UZMAN İLHAN YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Spontan subaraknoid kanama sonrası ameliyat edilen hastalarda, postoperatif hidrosefali gelişimini etkileyen faktörler retrospektif olarak değerlendirildi. Materyal ve Metod: Kliniğimizde 2008 ve 2013 yılları arasında, subaraknoid kanama sonrası anevrizma ameliyatı geçiren 201 olgu retrospektif olarak değerlendirildi. Hidrosefali gelişimi olan 21 olgu yaşlarına, cinsiyetine, alışkanlıklarına (hipertansiyon, alkol ve sigara), kan grubuna, anevrizmaların sayısı ve büyüklüğüne, anevrizma lokalizasyonu, ventriküler hemorajinin varlığı, başlangıç-son nörolojik muayenesi, Fisher sınıfına, Vazospazm ve menenjit gelişimine göre değerlendirildi. Ayrıca, ilk nörolojik seyir ve Hunt-Hess, hastaların son nörolojik seyir ve Dünya Nöroşirürji Dernekleri Federasyonu (WFNS) Derecelendirme Ölçeği'ne göre değerlendirildi. Bulgular: Yaş, hipertansiyon öyküsü, anevrizma lokalizasyonu, Hunt-Hess grade, vazospazm, menenjit ve Glasgow koma skalası (GOS) subaraknoid kanamaya bağlı hidrosefali gelişiminde belirleyici faktörler olarak tespit edildi. Cinsiyet, alkol ve tütün kullanımı, kan grubu, anevrizma boyut ve sayısı, intraventriküler kanama varlığı ve Fisher derecelendirmesi hastalarda belirleyici faktörler değildi. Sonuç: Subaraknoid kanama için cerrahi uygulanan hastalarda postoperatif hidrosefali için risk faktörleri belirlenmeli ve bu risk faktörleri olan hastalar yakından izlenmelidir.
Özet (Çeviri)
Aim: Factors affecting the development of postoperative hydrocephalus patients who underwent surgery after spontaneous subarachnoid hemorrhage were retrospectively assessed. Material and Methods: 201 cases, who underwent aneurysm surgery in our clinic after subarachnoid hemorrhage between 2008 and 2013, were retrospectively assessed. Twenty-one cases with hydrocephalus development were retrospectively examined according to their age, gender, history (hypertension, alcohol, and smoking), blood type, the number and size of aneurysms, aneurysm localization, the presence of ventricular hemorrhage, baseline-final neurological diagnosis, Fisher grading system, history of vasospasm and meningitis. The initial neurological course and Hunt-Hess, and also final neurological course of the patients were evaluated according to World Federation of Neurosurgical Societies (WFNS) Grading Scale. Results: Age, history of hypertension, aneurysm localization, Hunt-Hess grading, vasospasm, meningitis and Glasgow Outcome Scale (GOS) are determinative factors in hydrocephalus development due to subarachnoid hemorrhage. It was detected that gender, alcohol and tobacco use, blood group, the size and the number of aneurysm, the presence of intraventricular hemorrhage and Fisher grading were not the determinative factors in the patients. ConclusIon: In patients who underwent surgery for subarachnoid hemorrhage, risk factors for postoperative hydrocephalus should be determined and the patients with these risk factors should be closely monitored.