Multistage recovery process of biophenolic antioxidants with focus on hydroxytyrosol from olive mill wastewater concentrates
Zeytinyağı karasu konsantrelerinden biyofenolik antioksidanların, başlıca hidroksitirosolün, çok basamaklı geri kazanım işlemi
- Tez No: 510693
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL BALCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Akdeniz'i çevreleyen ülkelerdeki zeytinyağı üretim süreci sonucunda oluşan zeytin karasuyunun içinde bulunan fenolik bileşiklerin neden olduğu çevresel kirlilik problemleri, zeytin karasuyundan yüksek değerli fenolik antioksidanları geri kazanarak bu atık suyun toksisitesinin düşürülmesi ihtiyacını doğurmuştur. Zeytin karasuyunun arıtılmasında kullanılan mevcut yöntemler fenolik antioksidanların geri kazanım yaklaşımları için yüksek miktarda çözücü tüketiminden dolayı verimli olmadığından, az çözücü tüketimine olanak tanıyan yeni geri kazanım metotları geliştirilmesi önem taşımaktadır. Bu bağlamda, bu araştırmada fenolik antioksidanları, özellikle hidroksitirosolü geri kazanmak için mekanik buhar sıkıştırmalı evaporatörde işlemden geçirilmiş dekantör ve lagünden alınan zeytin karasuyu konsantreleri kullanılmaktadır. Asitleme ile ön işlemden geçirme, organik çözücü ile ektraksiyon ve/veya iyonik olmayan polimerik adsorban kullanılarak katı faz ekstraksiyonunu kapsayan çok-aşamalı geri kazanım işlemi her iki konsantre çeşidine de uygulanmıştır. Çözücü/katı oranı, ekstraksiyon süresi ve basamak sayısı katı-sıvı ekstraksiyon işlemini optimize etmek için kullanılan parametrelerdir. Sulu iki fazlı ekstraksiyon için ise, etanol konsantrasyonu, sıcaklık ve ekstraksiyon süresi 2^3 tam faktöriyel deney dizaynı ile optimize edilmiştir. Sonuçlar dekantör konsantresinden fenolik bileşiklerin ekstraksiyonu için ultrasonik yöntem kullanma gereksinimini açıkça ortaya koymuştur. Zeytin karasuyu konsantrelerinin asidifikasyonu toplam geri kazanılan hidroksitirosolün miktarını artırmış ve en yüksek geri kazanımı sulu iki-fazlı ekstraksiyon ile sırasıyla lagün ve dekantör konsantrelerinden elde edilen 6.6 g/kg ve 4.6 g/kg olmuştur. Sonuçlar ayrıca XAD16N reçinesinin yaklaşık 81 % geri kazanım oranı ile hidroksitirosol seçiciliğinin oldukça yüksek olduğunu ve bu antioksidanın saflaştırılmasında kullanılabilecek bir adsorpsiyon reçinesi olduğu sonucunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
A number of phenolic compounds (PCs) and their environmental contamination problems as consequences of olive oil production process in the countries surrounding the Mediterranean Sea propel the need for extraction of high-added value phenolic antioxidants from olive mill wastewater (OMWW) to reduce the toxicity of the effluent. Since existing treatment methods for OMWW are not efficient for recovery approaches of phenolic antioxidants due to the consumption of high amount of solvent, new methods of isolation that require low solvent will still be on-demand in foreseeable future. In this regard, this research utilizes concentrated decanter and lagoon OMWW treated with mechanical vapor recompression evaporator to recover natural antioxidants mainly hydroxytyrosol (HTyr). A multistage recovery process including pretreatment by acidification, extraction with organic solvent and/or solid phase extraction (SPE) using nonionic polymeric adsorbent was applied to both types of concentrates. While solvent/solid ratio, extraction time and stage were the parameters used to optimize solid-liquid extraction (SLE) process, for aqueous two-phase extraction (ATPE) ethanol concentration, temperature and extraction time were optimized by 2^3 full factorial experimental design. The results clearly revealed the requirement of ultrasonic assistance for the extraction of PCs from decanter concentrate. The acidification of OMWW concentrates enhanced the overall recovery of HTyr and the highest recoveries were 6.6 g/kg and 4.6 g/kg achieved by ATPE from lagoon and decanter concentrates, respectively. The results also showed that HTyr selectivity of the SPE process using XAD16N is pretty high with approximately 81 % HTyr recovery from the extracts of both concentrates.